Eğitim

YKS tercih kılavuzu 2020 | YKS kontenjan bilgisi 2020

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kısaca YKS 27-28 Haziran tarihleri arasında 81 il genelinde gerçekleşti. Bu yıl YKS oturumlarına 2 milyon 433 bin 219 kişi başvurdu. Adaylar, hayallerindeki üniversiteye yerleşebilmek için 2 gün süren sınavda ter döktü. YKS’nin sona ermesinin ardından sonuçların 28 Temmuz tarihinde açıklanması kararlaştırıldı. YKS tercihleri de sonuçların hemen ardından açıklanması bekleniyor. İşte detaylar…

YKS KONTENJAN BİLGİSİ

YKS’nin tamamlanmasının ardından YKS  sonuçları açıklanacak. Adayların kontenjan bilgisine 28 Temmuz tarihinde erişebileceği öngörülüyor. Ancak ÖSYM, konuya ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı. Konuya ilişkin net bir açıklama geldiğinde haberin içinde yer verilecektir.

YKS tercih kılavuzu 2020 | YKS kontenjan bilgisi 2020

 

YKS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Merakla beklenen YKS sonuçları 28 Temmuz’da açıklanacak.

Öğrenciler sonuçlara, ÖSYM’nin internet adresi üzerinden erişim sağlayabilecek. Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM’nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara T.C Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.

Sonuçlar, ÖSYM’nin internet adresi üzerinden erişime açılacak.

YKS tercih kılavuzu 2020 | YKS kontenjan bilgisi 2020

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin tamamlandı. Adaylar merakla sonuçların açıklanmasının ardından tercih kılavuzunun da açıklanmasını bekliyor. ÖSYM, tercih kılavuzunu henüz yayımlamadı. Ancak tercih kılavuzunun 29 Temmuz tarihinde yayımlanması bekleniyor. Kılavuz yayımlandığında aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan Özel Yetenek Sınavıyla Seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılır. Merkezî yerleştirme yöntemi aşağıda açıklanmıştır. Özel Yetenek Sınavıyla Seçme yöntemi ise 5. maddede anlatılmaktadır. Merkezî Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir.

Tablo 1A’da hangi puan türünde en az kaç puan alan adayların hangi yükseköğretim programlarını tercih edebilecekleri ya da yükseköğretim programlarına ön kayıt yaptırabilecekleri görülmektedir

Tablo 6A ve 6B.1ortaöğretimdeki bazı alanlar ile aynı/yakın alanda olduğu kabul edilen ek puanları ile yerleştirilebilecekleri lisans programlarını, Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir.

Tablo 6A’da ve Tablo 6B.1’de yer alan lisans programlarına, ilgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden önce kayıt olan adaylar ek puanlı yerleştirme puanları ile yerleştirileceklerdir. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar Tablo 6A’da ve Tablo 6B.1’de yer alan lisans programlarına ek puanlı yerleştirme puanları ile yerleştirilmezler.Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları için ayrılan kontenjanlarına (M.T.O.K.), mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Tablo 6B.2’de belirtilen alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilecektir. M.T.O.K. kontenjanlarının boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirileceklerdir.

YKS tercih kılavuzu 2020 | YKS kontenjan bilgisi 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu