Gündem

Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı?

2020 yılının bitmesine kısa bir süre kala vatandaşlar acıların ve hüznün yaşandığı 2020 yılını geride bırakmak için günleri saymaya başladı. Gözler şimdiden yılbaşına çevrilirken salgın nedeniyle bu yıl kutlamalar yapılamayacak. Ayrıca salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması yılbaşında da uygulanacak. Yılbaşı olması nedeniyle vatandaşların evlerinde kutlama yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. Peki Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı? Yılbaşında sokağa çıkma yasağı ne zaman, kaç gün? İşte detaylar…

Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı?

YILBAŞINDA BİR ARAYA GELMEK, TOPLANMAK YASAK MI?

Cumhurbaşkanı , 1 Aralık günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında vatandaşların yılbaşı kutlaması gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi bir araya geleceği etkinlikleri yapamayacağını açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığınca ” ile Mücadele Kapsamında – Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri” konulu genelgede vatandaşların evlerde yılbaşı kutlamaları yapmalarına müsaade edilmeyeceği ifade edildi. Genelgede, “ Kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte vatandaşlarımızın evlerde misafir kabulünün salgının bulaşma/yayılım hızını artırdığı göz önüne alındığında; ­ Evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmemesi, ­ Yine yukarıdaki sebeplerle bu süreçte evlere misafir kabul edilmemesi hususunun vatandaşlarımıza hatırlatılması,” ifadelerine yer verildi.

Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı?

EVDE YILBAŞI KUTLAMAK YASAK MI?

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre yılbaşında vatandaşlar bir araya gelemeyecek ve toplanamayacak. Vatandaşların evlerinde sadece aile içinde yılbaşı kutlaması yapmasına izin verilecek.

Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı?

YILBAŞI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN ,KAÇ GÜN? 

Koronavirüs salgını nedeniyle yılbaşında 4 günlük sokağa kısıtlaması uygulanacak. Kısıtlama 31 Ocak Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak, 2 Ocak, 3 Ocak ve 4 Ocak tarihlerinin tamamını kapsayacak. Kısıtlama 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek.

İçişleri Bakanlığının genelgesinde kısıtlamaya ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

“31 Aralık 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması
Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yılbaşında bir araya gelmek, toplanmak yasak mı? Evde yılbaşı kutlamak yasak mı?

31 Aralık 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderdiğimiz genelge kapsamında belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı