Eğitim

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

() tarafından yetenek sınavıyla öğrenci alacak liselere başvurular bugün başladı. Güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt için adaylar başvurularını e devlet üzerinden gerçekleştirecek. Peki Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

Bakanlığın 20 Haziran’da yapacağı LGS kapsamındaki  merkezi sınavın sonucuna ya da adrese göre yerleştirmelerin dışında spor, sanat  veya müziğe yeteneği olduğunu düşünen gençler, bu liselerde eğitim görebilmek için tercihte bulunabilecek. Başvurularda, öğrencilerin LGS merkezi sınav  puanına bakılmadan sadece özel yetenekleri ve okul başarı puanları dikkate  alınacak. 
 
Fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları, 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav puanıyla öğrenci alacak. Sınavsız yerleştirmede ise öğrencilerin ikametgahlarına en yakın okullara kayıtları tercihlerine göre yapılacak.

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?
 
20 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınav ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında, spor, sanat veya müziğe yeteneği olan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı güzel sanatlar ve spor liselerine kayıt için bugünden itibaren 29 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek.
 
Geçen yıl 83 olan güzel sanatlar liselerinin sayısı, bu yıl 87’ye ve kontenjanları da 5 bin 910’dan 330 artışla 6 bin 240’a çıkarıldı.
 
Spor liselerinde ise geçen yılki okul sayısı 78’den 85’e, kontenjanları ise 6 bin 240’tan 1140 artışla 7 bin 380’e ulaştı.
 
Böylece, genelindeki 87 güzel sanatlar ile 85 spor lisesinin 9. sınıflarına özel yetenek sınavıyla 13 bin 620 öğrenci yerleştirilecek. Bu kontenjanlar dışında musiki, hafızlık, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri için 2 bin 580 kontenjan açıldı.

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

YETENEK SINAVI NE ZAMAN 2020?

Yetenek Sınavlarının yapılması ve sonuçların sisteme girilmesi 1-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Öğrenciler, merkezi yerleştirme sonuçlarını 13 Temmuz’da e-Okul sistemi üzerinden öğrenebilecek. Kazanan adayların kayıtları 13-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak.   

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

YETENEK SINAVI BAŞVURULARI HANGİ TARİHLERDE?

Sınav başvurularının 15-29 Haziran tarihlerinde yapılmasının ardından, adayların yetenek sınavı giriş tarihleri 30 Haziran’da duyurulacak.  

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

   

YETENEK SINAVI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?  

Yetenek Sınavına girmek için başvurular  veli tarafından bireysel olarak e-Okul Sistemi üzerinden yapılacak. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için imzalı form doldurularak okul idaresine verilmesi durumunda da veli adına okul idaresince bireysel başvuru yapılabilecek.  
 
Başvuru sırasında;
 
a) Adaylar Yetenek Sınavına girmek için istedikleri farklı okul türlerinden (güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile mûsikî, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor projesi/programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri) en fazla 2 (iki) okul seçebilecektir. 2 (iki) den fazla okul için müracaat eden adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 
b) Özel eğitim ihtiyacı olan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ya da “ÇÖZGER” sahibi adaylar Yetenek Sınavına belgeleriyle birlikte geleceklerdir.
 
c) Sporcu özgeçmişi bulunan adaylar durumlarını ilgili federasyonlardan ya da gençlik ve spor il/ilçe müdürlüklerinden aldıkları belgelerle ibraz edecektir.
 
d) Adaylar, Yetenek Sınavına girmelerine engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunlarının olup olmadığını başvuru sırasında mutlaka bildirecektir. Bildirilmeyen sağlık sorunları ile ilgili sorumluluk öğrenci velisine aittir.
 
e) Güzel sanatlar liselerine başvuru yapacak adaylar müzik, Türk halk müziği, Türk sanat müziği veya
görsel sanatlar bölümlerinden birisini seçecektir.

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

HANGİ OKULLAR YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALIYOR?

Yetenek sınavının başlamasıyla bir çok okul kontenjan açtı. Peki hangi okullar yetenek sınavı ile öğrenci kabulü yapıyor?

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

YETENEK SINAVI NASIL YAPILACAK?

Adaylar, e-Okul Sisteminden öğrendikleri tarih ve saatte Yetenek Sınavına girecek. 
 
Spor liseleri için Yetenek Sınava girecek adaylar eşofman ve spor ayakkabıları ile sınava alınacak. 
 
Güzel sanatlar liseleri için Yetenek Sınavına girecek adaylar, Kovid-19 salgını nedeniyle ortak kullanımdan dolayı risk oluşturabilecek malzemeleri (35×50 ebadında duralit, B2B kalem, kalemtıraş, yumuşak ve iz bırakmaz silgi, en az 4 adet resim kağıdı kıskacı) kendilerinin getirmesi gerekiyor. 
 
Özel eğitim ihtiyacı olan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak, geçerli “Engelli
Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ya
da “ÇÖZGER” sahibi adaylar bu Kılavuzda belirtilen usul ve esaslara göre kendi aralarında beceri/Yetenek
Sınavına alınarak sıralama yapılacak.

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?
 
Spor liselerinde fiziksel uygunluk testlerinden koordinasyon testi bütün sınavlarda uygulanmak zorundadır.
Bu testle birlikte toplam üç testin uygulanması gerekmektedir. Komisyon, bu testlerden hem dayanıklılık çabukluk ve hız testlerinden birisini hem de esneklik ve kuvvet testlerinden birisini seçmek zorundadır.
 
Tematik program uygulanan spor liselerinde branşlarına göre Koordinasyon Parkuru düzenlenebilir. Özel eğitim ihtiyacı olan adaylardan tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim alacak olanlar
için ihtiyaç duyulması halinde koordinasyon testlerinde değişiklik yapılabilir. Koordinasyon parkurlarında imkanlar dahilinde dijital fotoselli süreölçer, kronometre ve video kayıtlarının alınması sağlanacaktır. 
 
Okul müdürlükleri Yetenek Sınavına gelen adaylara, kesin kayıt hakkı kazanmaları durumunda kayıt için
gerekli olan belgelerle ilgili bilgilendirme yapacaktır. Adaylardan istenen bilgi ve belgelerin kesin kayıt için
geldiklerinde getirilmemesi durumunda kesin kayıtları yapılmayacaktır. Yetenek Sınavları tamamlandıktan sonra okul müdürlüklerince öğrencilerin Yetenek Sınavından elde ettikleri puanlar Çalışma Programında belirtilen süre içinde e-Okul Sistemine işlenecektir. 

Yetenek sınavı ne zaman, başvuruları nasıl yapılır? Hangi liseler alım yapıyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı