Teknoloji

Yeni nesil dron teknolojisi: FPV

Dronların bir üst versiyonu olan birinci şahıs görüşü (First Person View – FPV ) cihazlar yaygınlaşmaya başladı. Bunları kullanan profesyoneller ise tıpkı bir pilot gibi simülatörde sürekli eğitim alıyor.

FPV ile hızlı ve seri görüntüler alınıyor

Dron Operatörü Salih Kıyıcı, FPV dronları anlattı:

Mevcut dronlarla alacağımız görüntüler biraz daha sıradan oluyor. Biz bu FPV dediğimiz cihazlar ile daha atraksiyonlu ve daha heyecanlı çekimler yapabilmekteyiz.”

Sürücünün veya pilotun bakış açısından dronu kontrol etmek için kullanılan bu yeni yöntemi öğrenmek ve cihazları kullanmak maharet istiyor. Dron operatörleri simülatörlerle devamlı antrenman yapıyor.

Yeni nesil dron teknolojisi: FPV

Dron’un üzerindeki görüntü gözlüğe aktarılıyor

Birinci şahıs görüşü sunan FPV gözlüklerin teknolojisi ise sanal gerçeklik gözlüklerinden farklı. Dron Operatörü Gürhan Ünses, gözlüğün özelliklerini şöyle ifade etti:

“Gözünüze dronu yani bizim İHA’mızın üzerindeki kameradan aldığı görüntüyü dijital olarak aktarıyor. Gözlüğü başımdan aşağı indirdiğimde gözlükle kumanda üzerindeki wi-fi modülü eşleşiyor ve dronun üzerindeki görüntüyü bana aktarıyor.

Kameranın almış olduğu yüksek çözünürlüklü görüntüyü gözlüğün içindeki monitörlere hızlı bir şekilde iletiyor. Böylelikle cihazı sanki dron’un içindeymişim gibi kullanabiliyorum.”

Dünyada farklı kategorilerde yapılan dron yarışlarında FPV teknolojisine de yer veriliyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı