Gündem

Yazar Beki İkala Erikli cinayetinde son karar!

İstanbul 10. Ağır Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Sinem Koç ve tarafların avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, sanık hakkında Adli Tıp Kurumu raporunun mahkemeye gönderildiğini ve raporda, sanığın atılı suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğunun belirtildiğini tutanağa geçirdi. Duruşma savcısı, sanığın “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan cezalandırılması kararı verdi.

VİCDANINIZA SIĞINIYORUM

Mütalaaya karşı son savunmasını yapan sanık Sinem Koç, “Kitabın etkisinde kaldım. Ben kendimi öldürecektim. Silahı da bu nedenle aldım. Olaydan çok pişmanım. Vicdanınıza sığınıyorum” diyerek kitabın psikologlar ile incelenmeli dedi.

“ŞEYTANI ÖLDÜRDÜM”

Şikayetçi Erikli ailesinin avukatı olan Dilek Helvacı ise görüşe katıldıklarını belirterek “Olaydan bir gün sonra ‘Şeytanı öldürdüm’ diye basın açıklaması yapması nedeniyle hakkında takdiri indirim nedenleri yapılmamasını talep ediyoruz”  ifadesini kullandı.

Yazar Beki İkala Erikli cinayetinde son karar!

MAHKEME VİCDANİ CEZA İNDİRİMİ YAPMADI

Yaşanan olaya etkili olmayacağı gerekçesiyle mahkeme heyeti, kitabın incelenmesi talebini reddetti. Heyet, sanık Sinem Koç’u “Tasarlayarak kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, sanığın suçtan pişman olduğunu gösterir herhangi bir davranışı gözlemlenmediğini, yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezasında herhangi bir vicdani indirim de yapmadı.

Yazar Beki İkala Erikli cinayetinde son karar!

CİNAYET DAVASININ GEÇMİŞİ

, Kabataş Ömer Avni mahallesi İnebolu Çıkmazı’nda bulunan Saadet Apartmanı’nda 15 Aralık 2016’da meydana gelen olayda, yazar Beki İkala Erikli, işyerinin bulunduğu apartmana girdiği esnada  silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırı sonrasında kaçan zanlı Sinem Koç, ‘de annesiyle birlikte kaldığı evde yakalanmıştı. Polis tarafından gözaltına alınan zanlı Koç, çıkarıldığı mahkemede 17 Aralık 2016’da tutuklanmıştı. 30 Mart 2017’de çıktığı ilk duruşmada savunmada bulunan  Sinem Koç, kitaptaki mesajlardan etkilenerek bir yıl boyunca etrafında mesajlar aradığını belirterek “Her gece ruhlar görüyordum. Örümceklerin vücudumda gezip tükürdüğünü görüyordum. Saçlarımı tarayamaz, hiçbir işi yapamaz hale geldim. Bu halimden kitabın yazarının sorumlu olduğunu düşünüyorum” şeklinde kendisini savunmuştu. Koç 29 Mayıs 2018 tarihli duruşmada, “Kasten tasarlayarak adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına karar verilmişti. Sanık Koç, “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 1 yıl hapis ve 600 TL adli para cezasına çarptırılmıştı.  Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını, Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan rapor ile Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas ve 4. Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan alınan raporlar arasında çelişki bulunduğu, sanığın Adli Tıp üst Kurulu’na gönderilerek muayenesi yapıldıktan sonra hukuki durumunun belirlenmesi gerekirken eksik inceleme ile hüküm kurulması nedeniyle kararın bozmuştu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı