Gündem

Yargıtay FETÖ’cü generale verilen cezayı onadı

Son dakika haberine göre Yargıtay, darbe girişiminde sözde “yurtta sulh konseyi” listesinde İçişleri müsteşarı olarak yer alan eski tuğgeneral Faruk Bal’ın ağırlaştırılmış müebbet hapsini onadı.

Ayrıntılar gelecek…

NE OLMUŞTU?

Faruk Bal’ın olay tarihinde, tuğgeneral rütbesiyle Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı yaptığına yer verilen iddianamede, şüphelinin, ” girişimi esnasında veya sonrasında GSM şebekesi ile Türk Telekom altyapısının kullanımında güçlük yaşanması durumunda alternatif muhabere vasıtası olarak kullanılmak üzere /PDY mensubu personele 190 adet Jemus 4900 Atlas el telsizinin tertip ve dağıtımının yapılması konusunda talimat verdiği” kaydedilmişti.

Bal’ın olay tarihinde Ankara’da olduğuna dair HTS kayıtları bulunduğu bildirilen iddianamede, şüphelinin, telsizlerin dağıtımı ile ilgili haklarında ayrıca soruşturma yürütülen, suç tarihinde Jandarma Muhabere’de albay olan Şükrü Demirtürk ve yüzbaşı Kamil Çetin ile olay günü irtibatının bulunduğu, bu telsizlerin darbeye kalkışmaya iştirak eden birlik ve personele dağıtımı hususunda beraber hareket ettikleri aktarılmıştı.

Sözde “yurtta sulh konseyi” atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve Müsteşarı olarak görevlendirilen Bal’ın, 4 Ekim 2014’ten itibaren kullandığı tespit edilmişti.

Bal, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı örgütüne üye olma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, TBMM’yi ortadan kaldırma veya görevini engellemeye teşebbüs etme” suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu