Gündem

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı?

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Sosyal medyada birçok kişi WhatsApp’taki sorun sebebiyle yaptıkları paylaşımlarla tepkisini gösterdi. WhatsApp’ta değişiklik nedeniyle çok sayıda internet kullanıcısı araştırma yapmaya başladı. Peki Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı? Ayrıntılar haberimizde…

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı?

WHATSAPP ÇEVRİMİÇİ ÖZELLİĞİNİ KAPATTI MI?

Bugün akşam saatlerinde WhatsApp’a gelen son özellikle ‘çevrimiçi’ modu döneminin sona erdiği, uygulamanın WhatsApp’ın çevrimiçi özelliğini kapattığı iddia edildi.

WhatsApp’ta bundan böyle kimsenin çevrimiçi görünemeyeceği sosyal medyada yazıldı.

Bu durumu fark eden birçok kişi düzeltmek için gizlilik ayarlarına girmeye çalıştı. Kullanıcılar erişim problemi ile karşı karşıya kaldı.

WhatsApp kullanıcıları “son görülme”, “yazıyor” veya “çevrimiçi” şeklinde üst kısımda yer alan bildirimlerin kaybolmasına sosyal medyadan tepki gösterdi.

WHATSAPP’TA YAŞANAN DEĞİŞİKLİK YAZILIMSAL SORUNDAN KAYNAKLI

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta yaşanan son görülme, çevrimiçi ve yazıyor kısımlarında yaşanan değişikliğin yazılımsal sorundan kaynaklandığı öğrenildi.

Bugün saat 23.00 sıralarında birçok WhatsApp kullanıcısı sosyal medya hesaplarından sorunun ortadan kalktığını bildiren mesajlar paylaştı.

Downdetector’ün verilerine göre, son 24 saatte özellikle de 19.00-22.00 saatleri arasında onlarca sorun raporlandı.

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı?

Yaşanan değişikliğin yazılımsal sorundan kaynaklandığı biliniyor fakat bu problem ilk kez yaşanmıyor. Daha önce de WhatsApp’ın son görülme özelliğinde teknik sorun meydana gelmiş ve kullanıcıların hepsi görünür olmuştu. Yani görünmek istemeyen kullanıcılar dahi herkese görünmeye başlamıştı ve son görülme tarihleri kullanıcıların bilgisi dışında paylaşılmıştı.

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı?

WHATSAPP HAKKINDA

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Geliştirilen bu uygulama , BlackBerry, , Windows Phone ve telefonlarıyla uyumludur. Ayrıca 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı sayesinde kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video, ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar.

WhatsApp eski Yahoo! çalışanı olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Daha önce Yahoo’da çalışan ikili, Yahoo’dan ayrıldıktan sonra ve ’a iş başvurusunda bulunmuşlar fakat ikisi de iki şirketten de red cevabı almıştır. Biran Acton ve Jan Koum’un WhatsApp serüveni zorlu süreçlerden geçse de başarılarının önüne geçememiştir.

Store çıkalı henüz 7 ay olduğu dönemde, Koum yeni bir iPhone aldı. Koum Apple Store ile birlikte yeni uygulama endüstrisinin çok daha büyük işler yapacağını anladı. Bunun üzerine Acton ile birlikte bir uygulama geliştirmeleri gerektirdiğinin farkına vardı. 24 Şubat 2009’da ise WhatsApp isimli şirketlerini Kaliforniya’da kurdular.

Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapattı mı? Son görülme özelliği ve çevrimiçi yazıyor neden yok, kalktı mı?

Kısa zamanda popüler olan WhatsApp’ın başarısı asla tesadüf değildi. Yükselişinde önemli birkaç faktör vardı. WhatsApp’ın olmadığı dönemlerde insanların telefon üzerinden iletişim kuracağı anlık mesajlaşma uygulaması olan BBM vardı. Sadece BlackBerry’nin sağladığı bu imkân insanları farklı arayışlar içine soktu. Diğer bir faktörde WhatsApp’ın telefon numarasını kullanmasıydı. WhatsApp’ın hızla yükselmesi, Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in dikkatini çekti. 2014’ün başlarına geldiğimizde WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı. Satılma işleminden sonra WhatsApp’ın isminin ve şirketin korunacağı, çalışanların bağımsız olarak devam edeceği açıklandı.

WhatsApp’ın zorlu süreçlerden geçerek ulaştığı bu platform şu anda tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. 900 milyon tekil olmak üzere 400 milyon aktif kullanıcısı vardır. WhatsApp üzerinde günde ortalama 18 milyar mesaj gönderiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı