Gündem

Van İl Sağlık Müdürlüğü’nden korkutan açıklama

Son günlerde ülkemizde ve dünyada etkisini arttıran  salgını hakkında bir açıklama da Van’dan geldi. Van İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, tüm dünyada artan Covid-19 vakalarına dikkat çekerek kurallara uyulmaması halinde riskin kapıda olduğunu söyleyerek vatandaşları koronavirüse karşı maske, sosyal mesafe ve hijyen konularında uyardı.

“TEK İSTEĞİMİZ KURALLARA UYULMASI”

Vatandaşlardan beklenen hassasiyeti göstermelerini isteyen ve koronavirüse karşı alınması gereken önlemleri sıralayan Dr. Sünnetçioğlu, teması azaltmanın bulaş riskini en aza indirgeyeceğini vurgulayarak “Vatandaşlardan tek isteğimiz kuralara uyulması, dün neleri yapıyorsak bugün de aynı şeyleri yapmaya devam edelim. Temas ne kadar fazlaysa hastalığın görülme riski de o kadar fazladır. Teması ne kadar azaltırsanız hastalık daha az görülecektir. Korona virüsten özelikle yaşlılarımızı ve kronik hastalıkları bulunanları koruyabilmek için bulaş riskinin yüksek olduğunu hatırlatmak isterim.” dedi.

“55 YAŞ SINIR KABUL EDİLİYOR”

Özellikle yaşı yüksek kişilerin korunması gerektiğinin; bu kişilerin bağışıklık sisteminin düşük olduğunun altını çizen Sünnetçioğlu, “Sadece maske, mesafe ve ziyaretlerden kaçınılmasını istesek bile vatandaşlarımız kurallara uymuyor, yaşlılarımız virüse yakalanarak can kaybı yaşanmaktadır. Korana virüs enfeksiyonu risk faktörlerinde yaşlılar ilk sırada yer alıyor. Gençlerimiz üzerine düşen görevi yerine getirmeli, yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olan kişilere dikkat etmesi gerekir. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile fonksiyonel kayıplar yaşanabildiğini ve yaşla birlikte yaşanan bu kayıpların kişiyi hastalıklara karşı kırılgan hala getirdiğini belirtmek isterim. Kronolojik yaş değerlendirmesinde 55 yaş sınır kabul ediliyor. 65-85 yaş üstündeki kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile hem fonksiyonel kayıplar yaşanıyor hem de bağışıklık sistemi zayıflıyor. Ayrıca doğal bağışıklıkta hem de kazanılmış bağışıklıkta yaş ile birlikte zayıflama görülmekte. Yaşlılarımıza sahip çıkalım. Huzur ve güven içinde geçirebilmek için düğün, taziye ve benzer ziyaretlerden uzak tutalım.” şeklinde konuştu.

“BU SÜRECİ HEP BİRLİKTE ATLATACAĞIZ”

Gençlerin taşıyıcı olma ihtimallerini göz önünde bulundurmaları ve bu doğrultuda önlem almaları gerektiğini belirten Sünnetçioğlu, “Altını önemle çizdiğimiz kalabalık ortamlara girmeme uyarımızla çelişen bir duruma yol açmamalıdır. Hem sevdiklerimiz hem de kendi sağlığımız için alınacak önlemler çok önemlidir. Bu sayede riski sıfır olmasa da en aza indirmeye çalışmalıyız. Hastalığı hafif geçirebilecek olan gençlerin, kendileri için hayati tehlike olmasa bile taşıyıcı olabilecekleri, hastalığı büyüklerine bulaştırma ve onların yaşamlarını riske atma ihtimalleri olduğunu unutmamaları gerekir. Bu süreci hep birlikte atlatacağız. Rehavete kapılmamalıyız. Pandemi sürecinde kurallara uyan vatandaşlarımıza gösterdikleri hassasiyetler için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uymayanları uyaralım, özellikle maske takma, hijyen ve sosyal mesafe koşullarını büyük bir titizlikle hayata geçirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı