Gündem

Vali Gül’den korkutan açıklama: Vaka sayıları tehlikeli boyuta ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada son 3, günde vaka sayılarının en çok arttığı iller arasında Gaziantep’in de olduğunu söylemişti. Bunun ardından Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, vaka sayısındaki artışın tehlikeli boyuta ulaştığını belirterek, şunları söyledi:

“Yasaklama önerileriniz için teşekkür ederim ama öncelikle en basit kuralları hayata geçirmemiz gerekiyor. Maskeyi ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde kullanmaya ve sosyal mesafeye uymaya mecburuz. Gaziantep’te taziye ve asker uğurlama törenleri kesinlikle yasaktır. Askere gidecek gençlere sadece birinci derece akrabaları terminalde eşlik edebilirler. Konvoy yapıp korna çalan araçlar kent güvenlik sisteminde tespit edilmektedir” 

Vali Gül'den korkutan açıklama: Vaka sayıları tehlikeli boyuta ulaştı

DÜĞÜN YERİNE NİKAH KIYIN ÖNERİSİ

Düğün yapmanın da riskli olduğunu belirten Vali Gül, salgın sürecinde sade nikah önerisinde bulunarak, “Düğünler riskin en yüksek olduğu yerlerdir. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için mümkünse sade bir nikah yapın. Düğün yapacaklar mutlaka kaymakamlığa yazılı olarak bildirimde bulunmalı. Gündüz düğünleri 13.00-17.00, akşam düğünleri 20.00-23.00 saatleri arasında yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Vali Gül'den korkutan açıklama: Vaka sayıları tehlikeli boyuta ulaştı

SALGININ TÜRKİYE’DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın da ‘dan paylaştığı ” Günlük Tablosu”nun güncel verilerine göre, dün 49 bin 302 test yapıldı, 1041 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 22 hasta vefat etti, 2 bin 219 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 3 milyon 782 bin 520, vaka sayısı 208 bin 938, vefat sayısı 5 bin 282 olarak kayıtlara geçti.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1172, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 406, toplam iyileşen hasta sayısı ise 187 bin 511 oldu.

Vali Gül'den korkutan açıklama: Vaka sayıları tehlikeli boyuta ulaştı

“YENİ VAKALAR BELLİ İLLERDE YOĞUNLAŞMAKTADIR”

Bakan Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı