Gündem

Vakalar artıyor! Korona yasakları geri gelecek

salgınında normalleşmeyle birlikte artan vaka sayıları bir süre 1000’li rakamların altına düşerken ve turizm sezonunun açılmasıyla birlikte yeniden vaka artışları yaşandı. Salgının sonbaharda grip salgını ile birlikte artmasından endişe edilirken şimdiden ikinci dalga için alınacak önlemler tartışılmaya başlandı.

 ve hükümette yapılan toplantılarda uzmanların, okulların açılması süreci ve ekim ayının 15’ine kadar olan dönemde yeni kurallar konularak kışa hazırlık yapılması gerektiğini dile getirdiği belirtiliyor.

20200608-2-42861974-55754404-web.jpg

KURBAN BAYRAMININ ETKİLERİ 7-10 GÜN İÇİNDE GÖRÜLECEK

Uzmanların yaptığı değerlendirmelere göre Kurban Bayramında yaşanan insan hareketliliğinin etkilerinin 7 – 10 gün içinde görülecek. Bu etkiler hareketli kalabalıklarda virüsü kapanlar bir hafta içinde enfekte olacak. Bu kişilerin bir kısmı da ‘yerinde bulaşma’ olarak değerlendirilecek. Bir kısmı ise yaz tatilinin bitmesiyle birlikte büyük şehirlere dönecek. Bu taşıyıcılar, büyük şehirlere döndüklerinde, daha kalabalık kitlelere virüsün bulaşmasına neden olacaklar. Bu durum ‘taşınan bulaş’ olarak nitelendiriliyor.

Vakalar artıyor! Korona yasakları geri gelecek

EKİM AYINDA İKİNCİ DALGA BEKLENİYOR

Uzmanlar, yaz aylarında daha çok açık havada vakit geçirenlerin, kurallardan ve sorunun ciddiyetinden uzaklaştığını, eylül ayıyla birlikte tatil rehavetinin sona ereceğini belirtiyorlar. Pandemi sürecinin bundan sonra ciddileşeceği, ikinci dalganın etkilerinin de ekim ayının ikinci yarısından itibaren görüleceği ifade ediliyor.

Vakalar artıyor! Korona yasakları geri gelecek

YASAKLAR GERİ GELİYOR

Gerçekleştirilen toplantılarda kışa hazırlık yapılması için yeni kuralların koyulması, kaldırılan yasakların yeniden getirilmesi gündeme geldi. Düğün,  taziye, açılış, asker uğurlaması gibi faaliyetlere son verilmesi önerileri de konuşulanlar arasında yer aldı. Okulların açılmasına da bayram verileri ve 15 Ağustos’tan sonraki vaka sayılarına göre karar verilmesi gerektiği dile getiriliyor.

Vakalar artıyor! Korona yasakları geri gelecek

VİRÜSÜ KİM BULAŞTIRIYOR?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, salgının başındaki demografik yapının değiştiğini belirtti. Şu anda virüsün yayılmasına neden olan kişilerin 20 yaş üstü ile 45 yaş altı grup olduğunu belirtiliyor.Yapılan araştırmalara göre, toplumda bağışlık oranı yüzde 1’in altında kaldı. ’de toplum bağışıklığından söz etmenin mümkün olmadığı ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı