Eğitim

Vaka artışı üzerine MEB’den öğrencilere 4 farklı senaryo

genelinde vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesiyle , 18 milyon öğrenciyi ilgilendiren kararlara imza atmaya hazırlanıyor. 

Yapılan planlar içinde tarafından hazırlanan 4 farklı senaryo olduğu ve okulların bulunduğu bölgelerdeki vaka sayısına bakılarak bu senaryolardan hangisinin kullanılacağının belirlenmesi kararlaştırıldı.

Vaka artışı üzerine MEB'den öğrencilere 4 farklı senaryo

İŞTE O SENARYOLAR

1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanıyor.

2. Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa okullar yarı zamanlı açılabilir.

3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde telafi eğitimleri yapılacak.

4. Eylül ve Ekim’de olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı.

Vaka artışı üzerine MEB'den öğrencilere 4 farklı senaryo

BİRİNCİ SINIFLAR VE SINAVA HAZIRLANANLAR ÖNCELİKLİ

Yetkililerden alınan bilgiye göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında okula başlayan ve sadece yarım dönem okula devam edebilen 1.1 milyon birinci sınıf öğrencisinin ve bu yıl okula başlayacak olan çağ nüfusuna göre 1,2 milyon öğrencinin okuma yazmayı öğrenmesi veya bildiğini unutmaması için öncelikli olması planlanıyor. Aynı zamanda LGS’ye hazırlanan 8. sınıf öğrencileri ile YKS’ye hazırlanan 12. sınıf öğrencilerinin de planlarda öncelikli sıraya konulması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı