Eğitim

Üniversiteler ne zaman açılacak 2020 – 2021? Üniversitelerin açılacağı tarih belli oldu mu?

Üniversiteye bul yıl ilk defa gidecek olan ve eğitimlerine kaldığı yerden devam edecek milyonlarca öğrenci YÖK’ün okulların açılacağı tarih için açıklama yapmasını bekliyor. salgını nedeniyle 2.dönemi uzaktan tamamlayan öğrenciler ile kazandıkları üniversiteye gidecek öğrenciler hazırlıklarını sürdürüyor. İşte 2020 -2021 eğitim döneminde üniversitelerin açılış tarihi…

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

2020 – 2021 eğitim öğretim yılı üniversitelerin açılacağı tarih araştırılıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin en zaman açılacağı konusunda bilgi verdi. Saraç, “Bugün itibariyle üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik.” açıklamasını yaptı.

Böylelikle üniversiteler, bu dönem yaklaşık 1 ay gecikmeli olarak eğitim dönemine başlayacak. YÖK’ten yeni takvimin açıklanması bekleniyor. Güncel takvim yayımlandığında haberimizde yer verilecektir. 

Üniversiteler ne zaman açılacak 2020 - 2021? Üniversitelerin açılacağı tarih belli oldu mu?

UZAKTAN ÖĞRETİMLE VERİLEBİLECEK DERS ORANI YÜZDE 40’A ÇIKARILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede “yeni normal” dönemde, yükseköğretim sistemini yarınlara, üniversiteleri küresel değişim ve yeni döneme hazırlayabilmek, uluslararası rekabete sokabilmek için bazı yenilikçi düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Mevzuata göre üniversitelerin, örgün programlarında yer alan derslerin yüzde 30’una kadarını uzaktan öğretim yoluyla verebildiğine dikkati çeken Saraç, buna rağmen bu orana yaklaşan üniversitenin bulunmadığını dile getirdi.

Saraç, bu durumun, dijital imkanların kullanılması yolunda güçlü iradeye sahip kurumların bile yönlendirme, destek ve teşviğe ihtiyaç duyduğunu gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu çerçevede yükseköğretim kurumlarımızı, önümüzdeki süreçlere hazırlayabilmek, dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla ders vermelerine ilişkin çalışmalarını ve hazırlıklarını desteklemek amacıyla yükseköğretim kurumlarında uzaktan öğretim yoluyla ders verilmesi konusunda önemli kararlar alınmıştır. Buna göre, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi. Böylelikle dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan karma öğretim modeline diledikleri takdirde üniversitelerimiz de geçebilecek.”

Üniversiteler ne zaman açılacak 2020 - 2021? Üniversitelerin açılacağı tarih belli oldu mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı