Ekonomi

Türkiye’den 83 ülkeye çiçek ihracatı

Süs bitkileri ve mamulleri sektörü, salgını döneminde ihracatını artıran sektörler arasında yer aldı.

Yüzde 65’i Antalya’dan olmak üzere İzmir, Sakarya, ve çeşitli kentlerde yetiştirilen çiçekler, yurt dışında yoğun talep gördü.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, salgına rağmen sektörün büyüdüğünü söyledi.

İhracatın hızlı şekilde arttığını anlatan Yılmaz, “2021 yılı için daha önceden 115 milyon dolarlık hedef belirlemiştik. Bugün itibarıyla 125 milyon civarında ihracatımız gerçekleşti. Yıl sonu itibarıyla 150 milyon doları geçeceğimizi düşünüyorum. Bu da ihracatımızın yüzde 50-55 artması demek” dedi.

Çiçek sektörü salgını fırsata çevirdi

Salgını fırsata çevirdiklerine değinen Yılmaz, sektör olarak bu süreçte önemli bir kaydettiklerini söyledi.

Ayrıca uçuşların kapanmasıyla çiçek ithal eden ülkelerin Türkiye pazarına yöneldiğini vurgulayan Yılmaz, uçuşların normale dönmesine rağmen Türkiye’nin bilinirliğinin artmasıyla satışların devam ettiğini anlattı.

Özellikle Avrupa’dan yoğun bir ilgi olduğuna dikkat çeken İsmail Yılmaz, şöyle konuştu:

“Konum olarak dünyada çok önemli bir yere sahibiz. Dünyada çiçekte 23 milyar dolarlık bir ihracat söz konusu. Bunun 17 milyar doları hemen yanı başımızdaki ülkeler, 3 ile 5 saatlik uçuş mesafesindeki ülkeler. Bunların bir kısmı bizimle çalışmıyordu. Salgın nedeniyle uzak yerlerden tedarik sıkıntısı çektikleri için bize yöneldiler, şimdi de kalıcı olarak bizimle çalışmaya devam ediyorlar.”

Çiçek sektöründe tarihi rekor

Yılmaz, 83 ülkeye çiçek gönderdiklerini, bunların başında Hollanda, İngiltere, Almanya, Özbekistan, ve Bulgaristan’ın geldiğini söyledi.

Bu dönemde hem ihracat yapılan ülke sayısında hem de miktarda artış yaşandığını anlatan Yılmaz, “Geçen yılı 107 milyon dolarlık ihracatla kapattık. Son yıllarda yüzde 50’in üzerinde artış yaptığımız hiçbir sezon yoktu. Bu rakam tarihi bir rekor diyebilirim” dedi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu