Gündem

Türkiye yabancı basının odağında

Koruyucu kıyafetleri giyiyorlar, koronavirüsle enfekte olduğundan şüphelenilen hastaların evlerine gidiyorlar. Türkiye’nin koronavirüs mücadelesi ve yürüttüğü filyasyon süreci, yabancı basının yakın merceğinde olmaya devam ediyor.

Amerikan CNN Internatıonal ve Japon yayın kuruluşu FNN’in ardından bu kez de Amerikan haber ajansı APTN, Türkiye’’deki filyasyon sürecini yerinde görüntüledi.

İstanbul Fatih’teki filasyon ekipleriyle bir gün geçiren APTN’e işleyişle ilgili bilgiyi, Fatih İlçe Sağlık Müdürü Doktor Melek Nur Aslan verdi. “Birinci basamak, hastanelere vakaların ilerlemesi önünde aslında pozitif bir engel. Ne anlamda? Hastanelere vatandaşların kendisi başvuruyor ama burada biz takipçisi olduğumuz vakanın, belki kendisinin bile temas ettiğini bilmediği akrabasının hastalık oluşmadan önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

Doktor Aslan, Türkiye’de yürütülen süreci dedektifliğe benzetti, dışarıda bulaşın engellendiğinin altını çizdi. “Dedektifi misali çalışmalarımızla vakaların birbirleriyle temasını engellemiş olduk bu şekilde. Hastalarımızın konforunda numunelerini alabiliyoruz. Aynı zamanda vakanın dışarı çıkmasının önüne geçen bir unsur olduğu için dışarıdaki bulaşı engelliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı