Gündem

Türkiye seçime mi gidiyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan MKYK toplantısında Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı , iddiaları, son günlerde artan kadına yönelik şiddet ve turizm konularında değerlendirmelerde bulundu. 

Erdoğan, kadına yönelik şiddet uygulayanların serbest bırakılmasını eleştirerek, İstanbul’da yaşanan bir olayı örnek gösterdi. Erdoğan, ’ye yabancı turist girişini sağlamak için Başbakanı ve Rusya Devlet Başkanı’yla yaptığı görüşmeleri de aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin gündeme getirdiği erken seçim tartışmalarına ilişkin olarak,“Erken seçim filan yok. Niye seçim yapalım? Seçimler 2023 yılında yapılacak, bekleyecekler. Herkes ona göre önüne baksın. Erken seçimi konuşan bir tek muhalefet. Arka arkaya açıkladığımız paketler onları rahatsız etti. Şimdi yeni dönemde, seçim ve siyasi partiler yasalarının, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için bir komisyon kurduk. Onlar çalışmaları yapıp önümüze getirecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye seçime mi gidiyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

“TURİZMDEN KAYBIMIZI SAĞLIK TURİZMİ İLE GİDERMEYİ PLANLIYORUZ”

Erdoğan, turizm gelirlerinde kayıp yaşanacağını, bu açığın sağlık turizmiyle kapatılmaya çalışacağını dile getirdi. Erdoğan, bu konuda, Almanya Başbakanı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmelerini aktardı. Erdoğan, “Bu sene turizmden olan kaybımızı sağlık turizmi ile gidermeyi planlıyoruz. Merkel ile yaptığım görüşmede turizm için kapıların açılmasını istedim. Rusya’yla da aynı şekilde. Bu konudaki görüşmeler devam ediyor. Önümüzdeki günlerde turizm için belli kurallarla girişlere izin vereceğiz” dedi.

KADINA ŞİDDET OLAYINA TEPKİ GÖSTERDİ: NASIL SERBEST KALABİLİR?

Toplantıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumu sırasında, kadına şiddet konusu konuşuldu. Soylu’nun pandemi döneminde tüm dünyada kadına yönelik şiddet artarken, Türkiye’de azaldığı iddiası üzerine Erdoğan devreye girerek İstanbul’da yaşanan ve medyaya yansıyan bir olaydan örnek verdi. Erdoğan, İstanbul Beşiktaş’ta Ceylan G.’ye şiddet uygulayan Nazir İlgin’in adli kontrol şartıyla serbest kalmasına tepki gösterdi. Erdoğan, “Bu nasıl olur, nasıl serbest kalabilir? O kişinin tutuklanması gerekirdi” dedi. Soylu da “Sonra tutuklandı. Şu anda içeride” yanıtını verdi. Erdoğan, Soylu’nun anlattığı, ‘telefona uygulama indirilerek planlanan takip sisteminin de bir an önce tamamlanmasını istedi.

Türkiye seçime mi gidiyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

PUTİN İLE SURİYE VE LİBYA’YI KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile dün telefonda Libya ve Suriye’yi görüştü. Görüşmede Libya ve İdlib’deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konuların yanı sıra koronavirüs ile mücadelede ve salgın sonrası dönemde atılacak adımlar ve ikili ilişkiler ele alındı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, telefon görüşmesinde Libya’da bir an önce ateşkes ilan edilmesi, taraflar arasında diyaloğun başlatılması gerektiği vurgusu yaptı. 

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu