Gündem

Turizmde yeni dönem! Plajlara koronavirüs düzenlemesi

Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerin başında turizm geliyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2020 yılı için uluslararası turist sayısında yüzde 30 ve üzerinde kayıp öngörürken, turizm gelirlerinde de en az 300 ile 450 milyar dolar arasında düşüş tahmin edildiğini açıkladı. Ülkeler, korona sonrası için normalleşme adımlarını atmaya başladı. Türkiye’de de normalleşme için yol haritaları çiziliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronasız turizm alanları için uluslararası kabul gören bir sertifikasyon sistemi projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. Bu kapsamda turizm alanlarının sterilize edilmesi, mekânların güvenli mesafe standartlarına göre düzenlenmesi, termal kontrol sistemlerinin uygulanması, personel için pandemi eğitimi belgelerinin alınması gibi bir dizi önlemi hayata geçiren tesislere sertifika verilecek. Mayısın sonuna kadar aşamalı bir şekilde turistlik tesislerin bu sertifikayı almaları sağlanacak ve kurallara uyan tesisler, misafir kabul edebilecek. Bazı oteller, şezlong ve masaların arasının sosyal mesafeye göre dizayn edilmesi, halı döşemeli zeminlerin kaldırılması, girişlere termal cihazlar yerleştirilmesi gibi çalışmalara başladı.

Tatil yörelerinde de belediyeler bir yandan koronayla savaşı sürdürürken, diğer taraftan salgın sonrası normalleşme dönemi için hazırlıklarını yapıyorlar. Türkiye’nin gözde tatil yörelerinin belediye başkanları, bu hazırlık çalışmaları ile yaza dair beklentilerini Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’e anlattılar:

‘Sosyal mesafe olacak’

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Salgın sonrasında sadece tüm turizm bölgelerini kapsayacak kararlar alınması gerekecektir. Zaten Kültür ve Turizm Bakanı’mızın da bu yönde açıklamaları oldu. Oteller, plajlar, restoranlar gibi alanlarda sosyal mesafe ve hijyen kuralına göre düzenlemeler yapılacak. Biz de gerek sektör temsilcileri gerekse sektördeki meslek odaları yöneticileriyle sürekli iletişim halindeyiz. Alınacak kararlara göre hareket edeceğiz. Belki bu kararlara göre otellerinde fiziki değişimler yapacak olanlar da olacak. Tüm bunların netleşmesi için Bakanlıktan daha net açıklamalar bekliyoruz.

2020 sezonuyla ilgili geçtiğimiz kış boyunca yoğun bir çalışma temposu içine girmiştik. Sektör temsilcileri, Dalaman Havalimanı yöneticilerinin de bulunduğu heyetlerle Almanya, İngiltere, İrlanda, Finlandiya, Rusya gibi ülkelere ziyaretlerde bulunduk, fuarlara katıldık. Buralarda seyahat firmaları, acenteler, üst düzey yetkililerle çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Bunların neticesinde 2020 sezonuna çok umutlu bakıyorduk. Hatta elimizdeki veriler 2019 sezonunun sonuna doğru yaşanan Thomas Cook iflasından kaynaklı zararı telafi edeceğimizi gösteriyordu. Ta ki koronavirüs pandemisine kadar! Dediğim gibi bu küresel bir salgın. Türkiye’de salgın sona erse dahi yurt dışı pazarının açılması belki bir süre daha gecikecektir. Bu nedenle özellikle iç pazarda hareketliliğin olmasını bekliyoruz. Ancak bu da temmuz  ağustos’u bulacaktır.

‘Altyapı tamamlandı’

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran: Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Ege’nin dünyaya açılan kapısı, Türkiye’nin gözbebeği Çeşme’de Alaçatı Ot Festivali gibi milyonları ağırladığımız organizasyonlarımızı iptal etmek, bir kısmını da ertelemek zorunda kaldık. Tüm kamusal alanlarda gerekli tedbirlerimizi alarak, vatandaşlarımızla, belediye personelimizle bu süreci çok iyi götürdüğümüzü düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi bugün de önceliğimiz insan sağlığı.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı