Gündem

Turizmde 132 virüs kriteri

Kriterler tek tek sıralandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı koronavirüs nedeniyle ertelenen yeni turizm sezonu için yol haritasını belirledi. Konaklama ve yeme içme tesisleri 132 kriter ile değerlendirilecek.

Bakanlık, Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Programı kapsamında, pandemi süresince uygulanacak koronavirüs ve hijyen uygulamaları değerlendirme formu hazırladı. Konaklama ve yeme içme tesislerinin sertifikasyon alınabilmesi için kriterlere yer verildi.

Formda, “Sosyal mesafe planı hazırlanmış mı? Sosyal mesafe kuralları uygulama şartlarında aynı odada kalan aile ve benzeri kişiler grup olarak dikkate alınıyor mu? Resepsiyonda hijyen konusunda önlemler ve uygulamalar konusunda misafirlere bilgi veriliyor mu? Havalandırma ve filtreleri düzenli olarak değiştiriliyor mu?” soruları yer aldı.

O kriterler arasında otellerin acil durumlarda sosyal izolasyon alanlarını belirlemesi de var. Misafirlerin otele giriş veya konaklamalar sırasında hastalık belirtileri göstermeleri halinde personelin müdahale bilgisi var mı? sorusu da yanıtlanmak zorunda. Odalardaki su ısıtıcıları, televizyon ve kumandaları her misafir ayrıldığında dezenfekte edilmesi de forma yazılacak.

ÇALIŞANLARLA İLGİLİ KRİTERLER

Bakanlık, sertifikasyon için bazı kriterleri zorunlu tuttu. Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı termal sensörle ölçülecek, biyometrik yüz tanımları aynı anda yapılacak.

Açık büfe alanlarında cam siperlik bulunması, masalar arası mesafe, tuzluk, biberlik ve peçeteliklerin tek kullanımlık olması kriterleri de yerine getirmek zorunlu olacak.

Havuz, plaj, sauna ve hamam içindeki hijyen önlemleri de formda yer aldı. Bu alanların kullanımı için 30 dakikalık sınırlama getirilirken,, havuz ve plaj çevresindeki tuvaletler, duş soyunma kabinlerindeki dezenfeksiyon işlemleri kayıt altına alınacak.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı