Gündem

Tunç Soyer, 4 günlük yağışın bilançosunu açıkladı, sussuzluk tehdidine dikkat çekti

genelinde bu yıl beklenen yağmurların yağmaması, salgını nedeniyle de vatandaşların su kullanımını artırması ile su sorunu baş gösterdi. Sorunun yaşandığı iller arasında yer alan İzmir’de özellikle son 4 gündür etkisini sürdüren yağış barajları az da olsa doldurdu. 

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, kurak dönemlerin ardından aşırı yağışlar görülmesinin iklim değişikliğinin bir yansıması olduğunu ifade etti. “Bir aylık bir sürece yayılması gereken yağmur çok kısa sürede düştü. ” diyen Soyer, “Bu durum ne yazık ki dört gözle beklediğimiz yağışların afete dönüşmesine neden oluyor. Maalesef Menderes ilçemizde acı bir olay yaşandı. Suya kapılan bir otomobilde iki yurttaşımızın yaşamını yitirdiği haberini büyük bir üzüntüyle aldık” ifadelerini kullandı.

Tunç Soyer, 4 günlük yağışın bilançosunu açıkladı, sussuzluk tehdidine dikkat çekti

4 GÜNLÜK YAĞIŞ İLE  1 AYLIK SU ELDE EDİLDİ

Son yağışların ardından Tahtalı Barajı’na yaklaşık 7 milyon metreküp su geldiğini Tahtalı’daki seviyenin 50 cm kadar yükseldiğini ifade eden Başkan Soyer, “İzmir’in bir aylık tüketimine karşılık gelecek miktarda bir su 4 günlük yağışla kazanılmış oldu; ancak kısa dönemdeki aşırı yağışlar aldatıcı olmamalı. Kentimizin can damarı Tahtalı Barajı’nın aktif doluluk oranı sadece yüzde 2 oranında arttı. Susuzluk tehdidi, birkaç günlük yağışla ortadan kalkacak bir durum değil.” derken suyu bilinçli ve tasarruflu kullanmak zorunda olduklarını kaydetti.

SOYER, İKİ BARAJA DİKKAT ÇEKTİ: “GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMAK ZORUNDAYIZ”

Başkan Tunç Soyer, susuzlukla mücadele konusunda kısa, orta ve uzun vadeye yayılan stratejik adımlar atmaya hazırlandıklarını belirterek, “Kentimizde susuzluğa karşı alınacak tedbirler kapsamında özellikle Çeşme Kutlu Aktaş ve Tahtalı baraj havzalarının korunması büyük önem taşıyor. Bu iki havzamıza gözümüz gibi bakmak zorundayız” diye konuştu.

Tunç Soyer, 4 günlük yağışın bilançosunu açıkladı, sussuzluk tehdidine dikkat çekti

İZMİR’DEKİ BARAJLARDA SON DURUM

 İzmir Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, İzmir’de 10 Aralık akşam saatlerinde başlayan ve 14 Aralık’a kadar ara ara devam eden şiddetli yağışta Urla Uzunkuyu Orman Sahası’na 316.6, Karabağlar Kavacık Köyü Bölgesine 246.2, Balçova’ya 230, Güzelyalı’ya 194.6, Seferihsar’a 191.6, Narlıdere’ye 190.2, Urla ilçe merkezine 181.5, Bergama İncecikler Orman Sahası’na 188.9, Menderes Çileme Mahallesi’ne 180.4, Karaburun’a 177.3, Gaziemir Adnan Menderes Hava Limanı Bölgesi’ne 171.2 kg yağış düştü. Son 24 saatte Urla Uzunkuyu Orman Sahası’na düşen yağış miktarı ise 147 kilogram oldu. İzmir’de uzun yıllar aralık ayı yağış ortalaması (1938 – 2019) 144.3 kilogram olmasına karşın, bu yıl Aralık ayının sadece 14 gününde metrekareye 202.3 kilogram yağış düştü. Son dört günde metrekareye düşen yağış miktarı ise 194.6 kilogram oldu. Meteoroloji uzmanları, bugün hariç hafta sonuna kadar kent merkezinde yağış beklenmediğini bildirdi.

YAĞIŞLAR 2 KİŞİYİ HAYATTAN KOPARDI

Öte yandan, Menderes ilçesinde, hareket halindeyken taşkın sularına kapılan aracın içerisindeki kayıp olarak aranan 2 kişinin cansız bedeni su kanalında bulunmuştu. ilçesinde de denizin taşma sonucu araçlar su içerisinde kalmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı