Eğitim

TÜGVA nedir? Türkiye Gençlik Vakfı amacı ve faaliyetleri neler? TÜGVA kimin?

TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu’nun deyişiyle Gençliğin başıboş geçeceğini dayatan yaklaşımlara rağmen, inanmışlık ve azim içinde “genç” tanımını değiştirmek adına yola çıktığını belirten Gençlik Vakfı, son günlerde özellikle projeleriyle sıklıkla adından söz ettiriyor. Peki TÜGVA nedir? Türkiye Gençlik Vakfı faaliyetleri neler? TÜGVA kimin? İşte detaylar…

TÜGVA NEDİR?

Genel merkez binasında, çalışma ofisleri, spor kompleksi, toplantı odaları, derslikler, sinema salonu ve ‘TÜGVA kıraathanesi’ bulunan vakıf, “kültürel, sanatsal, sportif ve manevi yönden donanımlı ve bilinçli insanlar yetiştirmeyi amaç edindiğini” söylüyor.
340 bini aşkın kayıtlı üyesi, 81 il, 404 ilçe temsilciliği ve 58 ‘Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’ bulunan vakıf, “Türkiye’nin en büyük gençlik yapılanması” olarak anılıyor.

Vakıf, internet sitesinde en az 60 bin 784 etkinlik düzenlediğini, 480 bin 356 kişiye ulaştığını, 51 bin 131 ‘gönüllüyle’ 81 ilde faaliyet yürüttüğünü belirtiyor.

“Özçekim” adlı dergi, TÜGVA tarafından çıkarılıyor.

Vakfın ‘Çizimlerle 40 Hadis’, ‘Beytülmakdis Gençliği’, ‘Bölge Uzmanı Yetiştirme Programı’ ve ‘Genç Diplomat Akademisi’ gibi projeleri bulunuyor.

MİSYONU

Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeterek, kendini devamlı geliştiren, kültürel birikime önem veren, yenilikçi ve nitelikli insan kıymetinin oluşumuna katkı sağlamak.

VİZYONU

Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeterek, kendini devamlı geliştiren, kültürel birikime önem veren, yenilikçi ve nitelikli insan kıymetinin oluşumuna katkı sağlamak.

TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI AMACI VE FAALİYETLERİ NELER?

 

TÜGVA KİMİN?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ‘ın oğlu Bilal Erdoğan’ın vakfın yüksek istişare kurulunda yer alması, ve il temsilciliği açılışlarının bizzat kendisi tarafından yapılması vakfın medyada Bilal Erdoğan’la anılmasına sebep olmuştur.

Günümüzde TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu’dur. 

Vakfın Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda dinî programlar düzenlemesi, İzmir Atatürk Lisesi’nin vakfa tahsis edilmesi, İzmit’te TÜGVA’ya yüksek bedelli bir yerin 120 liraya kiralanması medyada gündem olmuştur.

PROJELERİ

Medya İletişim Okulu
Genç Yönetici Okulu
Kitap Kurdu Yarışması
Türkiye Fikir Kongresi
Genç Diplomat Akademisi
Genç Türkiye Kongresi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı