Gündem

Trump’ın koronavirüsten korunmak için kullandığı ilaç hakkında uzmanlardan uyarı geldi

ABD Başkanı Trump’ın salgına karşı korunma yöntemi olarak her gün sıtmaya karşı kullanılan hidrosiklorokin hapı aldığını açıklamıştı. Dikkat çeken bu açıklamasının ardından ilacın gerçekten işe yarayıp yaramadığı merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan uzmanlar ilacın  enfeksiyonuna karşı koruduğuna yönelik bilimsel bir verinin bulunmadığını söyledi.

Endokrin ve Metabolizma Uzmanı Dr. Hüsnü Yılmaz, hidrosiklorokin hapının ‘de koronavirüs enfeksiyonundan korunmak amaçlı kullanılmasının önerilmediğine dikkati çekip, “Ülkemizde ilacın kullanımı koronavirüs enfeksiyonuna yakalanmış veya enfeksiyon şüphesi olan hastalarda kısa süreliğine olan bir ilaç. Ülkemizdeki genel yaklaşım, bu ilacın herkeste kullanımı değil sadece risk grubunda ve virüs şüphesi olan hastalarda kullanımı yönünde. Hastanede yatmakta olan hastalarda kullanılan bir ilaç” dedi.

200520201045279131915.jpg

İLACIN SATIŞI YASAK

İlacın hekim yazmadan kullanılmadığını vurgulayan Dr. Yılmaz, “İlacın ülkemizde serbest satışı yok sadece yatan hastalarda hastane eczaneleri tarafından karşılanmakta olan bir ilaç. Bu ilacın reçetesiz satılması yasak. Ayrıca bu ilacın korunma ve önlem amaçlı kullanılması önerilmiyor.  İlacın kesinlikle hekim tavsiyesi ile kullanılması gerekiyor. Bu ilacın koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna yönelik bilimsel bir veri de kesinlikle bulunmamaktadır” diye konuştu.

Trump'ın koronavirüsten korunmak için kullandığı ilaç hakkında uzmanlardan uyarı geldi

7 NİSAN’DAN BERİ HASTALARDA KULLANILIYOR

Koronavirüse yakalanan hastalarda uygulandığında önemli ve başarılı sonuçların görüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Hüsnü Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlaç normalde sıtma ve diğer romatizmal hastalıklarda kullanılan ve ülkemizde de Sosyal Güvenlik Kurumu () tarafından karşılanan bir ilaçtı. Koronavirüs hastalığında hidroksiklorokin enfeksiyona yakalanmış hastalarda kullanıldığında başarısı oldukça yüksek bir ilaç olarak ülkemizdeki tedavi protokollerinin vazgeçilmez parçası durumundadır. Bu ilaç, geçen 7 Nisan’dan bu yana koronavirüs hastalarında rutin olarak kullanılmaktadır. Temini konusunda herhangi bir aksaklık yaşanmamaktadır. Ülkemizde yeterince ilaç mevcuttur.”

Trump'ın koronavirüsten korunmak için kullandığı ilaç hakkında uzmanlardan uyarı geldi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı