Gündem

TRT Haber Ayn İsa hattındaki terör yuvasını görüntüledi

M4 karayolu… Lazkiye’den Haseke’ye kadar uzanan lojistik ve ikmal yolu. Fırat’ın batısında 120 kilometre olmak üzere toplamda 682 kilometre. Serakib’den Halep’e, Halep’ten Rakka’ya, Rakka’dan da Haseke iline kadar Türkiye sınırına paralel şekilde uzanıyor.

Mutabakatla anlaşmaya varılan sınır

Bu nokta ise…. sonrası, mutabakat sonrası sınırların çizildiği yer. 400 metre ilerisi ise M4 karayolunun Ayn isa – Haseke hattı. Yolun güneyinde rejim ve terör örgütü bulunuyor.

TRT Haber Ayn İsa hattındaki terör yuvasını görüntüledi

Yolun kontrol altına alınması Türkiye’nin sınır güvenliğini pekiştirdi. Beton duvar ve tel örgülerle sınırı çizilen yolun kuzeyi Türk silahlı kuvvetlerinin kontrolünde.

TRT Haber Ayn İsa hattında

TRT Haber ekibi Ayn İsa hattındaki son noktaya girdi… Terör örgütü PKK/YPG, Barış Pınarı Harekatı öncesi bu bölgede çok rahat hareket edebiliyordu. Silah ve mühimmatlarını bu yol üzerinden diğer bölgelere rahatlıkla gönderiyordu. Bununla yetinmeyen terör örgütü bölgedeki bir çok binaya el koydu. Bunlardan bir tanesi de Türkiye sınırına doğru yapılan saldırıların merkezi olarak kullanılan bina.

TRT Haber Ayn İsa hattındaki terör yuvasını görüntüledi

Bölgedeki terör yuvası

Burası rejim dönemindeki bir mahalli meclis binası. Ama hem döneminde hem de terör örgütü YPG/PKK zamanında bu belediye binası adeta sözde bir karargaha çevrilmiş. Aynı zamanda EYP ve bombaların üretildiği, hem üretim yeri hem de tesisi haline getirlmiş.

TRT Haber Ayn İsa hattındaki terör yuvasını görüntüledi

Terör yuvası haline gelen bu bina Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden temizlendi. Üretilen yüzlerce havan mühimmatı ve el yapımı patlayıcı ise imha edildi. Böylelikle bu merkezden Türkiye sınırına yapılan saldırılar sona erdi.

Haber: Damlar Bürçeler

Kamera: Çağlar Öztürk

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu