Gündem

Ticarete korona önlemi

Koronavirüs sonrasında ticaret fuarları, ticaret heyetleri gibi pek çok organizasyon ertelendi ya da iptal edildi. Şimdi Ticaret Bakanlığı ticaret sekteye uğramasın diye bu programları sanal ortama aktarıyor. Bu kapsamda sektörel ticaret heyetleri sanal platformda gerçekleştirecek. Yani ticaret heyetlerinde yapılan tüm faaliyetler tümüyle dijital ortamda yapılabilecek.

Bu kapsamda neler yapılacağını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yazılı açıklama ile duyurdu.
İlk olarak İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından planan program sanal ortamda yapılacak.

24-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan, ancak salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan “Yapı kimyasalları ve boya sektörü Kolombiya Sektörel Ticaret Heyeti toplantısı gerçekleştirilecek. Söz konusu Sanal Ticaret Heyeti Organizasyonu Mayıs ayının ilk haftasında Kolombiya ve Çevre Latin Amerika ülkelerine yönelik gerçekleştirilecek.

Kolombiya ve Çevre Latin Amerika ülkelerine yönelik sanal ticaret heyetine Türkiye’den 13 firma, Kolombiya’dan 15, çevre ülkelerinden 10 olmak üzere 25 firma katılacak.

İki ülke tüm bilgileri sanal ortamda paylaşacak. Pekcan web üzerinden online ikili iş görüşmeleri yapılacağını ve bu görüşmelere yerel uzmanlar, tercümanların da katılabileceğini ifade etti.

Bakanlığın bir sonraki adımı ise sanal fuarlar olacak. Başta tekstil olmak üzere bazı fabrikalar sanal ortamlarda gezilebilecek. Amaç pandemi sonrasında ihracatçıların önündeki engelleri kaldırmak. Ticaretin sekteye uğramasını engellemek.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı