Spor

TFF açıkladı: Kulüplerin ara transfer döneminde yapılan harcamalar belli oldu!

Futbol Federasyonu ara transfer döneminde kulüplerin harcadıkları paraya açıklık getirdi. resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, ara transferde kulüplerin toplam harcamasının 288 milyon TL olduğu belirtildi.

Futbolda sona ikinci transfer ve tescil döneminin ardından Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan harcamalara ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Bilindiği üzere, 5 Ocak 2021 tarihinde başlayan İkinci Transfer ve Tescil Dönemi 1 Şubat 2021 tarihinde sona ermiştir. Bu süreçte kulüplerimizin yapmış oldukları transferlerle ilgili değerlendirmeler üzerine bazı konularda bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur. Kulüp Lisans Kurulu tarafından 2020-2021 sezonu İkinci Transfer ve Tescil Dönemi’nde 152 oyuncunun sözleşmesi tescil edilmeye uygun bulunmuştur. 21 Süper Lig kulübüne ait bu transferlerin oyuncu, menajer ve teknik adam ücretleri ile transfer tazminatları dahil olmak üzere bu sezona denk gelen toplam maliyeti 288 milyon liradır. Kulüp başına ortalama 13.7 milyon TL transfer harcaması yapılmıştır.”

TFF açıkladı: Kulüplerin ara transfer döneminde ne kadar para harcadığı belli oldu

GEÇEN SEZON 251 MİLYON  TL

Aynı açıklamada geçtiğimiz sezon 2019-2020 sezonunda kulüplerin yaptığı harcamalara da netlik kazandırıldı. TFF’nin geçtiğimiz sezonun transfer harcamalarına ilişkin açıklaması ise şöyle:

“2019-2020 sezonu İkinci Transfer ve Tescil döneminde ise 18 kulübümüz 122 oyuncu transfer etmiştir. Bu sezona tekabül eden toplam transfer harcaması 251 milyon TL olup kulüp başına ortalama 14 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Görüldüğü üzere, kulüp sayısı artmasına rağmen kulüp başına ortalama transfer maliyeti önemli ölçüde düşmüştür. İkinci Transfer ve Tescil dönemi sürecinde kulüpler mevcut Takım Harcama Limitlerini gelir artışı, sermaye artışı ve transfer gelirleriyle artırmışlardır. Ayrıca kulüplerimiz oyuncu ücretlerindeki indirim ve sözleşme fesihleriyle, bu sezona denk gelen takım harcama giderlerini düşürmüşlerdir. Dolayısıyla yeni biten transfer dönemiyle ilgili Değerlendirmelerde yukarıda belirtilen hususlar ve uygulamalar göz önünde bulundurulmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı