Gündem

Tedavide nasıl başarılı olundu? Bakan Koca tek tek anlattı

“Sağlık ordumuzun fedakârane ve kahramanca çabaları… Ve tedavi protokolünde yapılan akılcı ve hızlı değişimler…” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin tedavideki başarısını bu sözlerle anlattı.

Bakan, Hürriyet gazetesine konuştu. Türkiye’nin ilaç kullanımındaki strateji değişikliğine dair detaylı bilgi verdi. Bakan Koca, Türkiye’nin Klorokin/Hidroksiklorokin ilacına erken başladığını söyledi. “Klorokin tedavisine ek olarak Azitromisin isimli antibiyotiği diğer ülkelerden daha bilinçli ve erken devreye sokuyoruz” ifadesini kullandı ve ekledi:

“İlk kez Çin’de kullanılan ve orada sadece yoğun bakımdaki entübe hastalara verilen Favipiravir’i de biz çoğu zaman erken dönemde devreye sokuyoruz. Solunum sıkıntısının daha yeni başladığı, kan oksijen yoğunluğunun yeni yeni kritik değerlere düştüğü, akciğer harabiyetinin erken dönemlerinde biz Favipiravir’i hemen devreye sokuyoruz. Bu sayede ciddi bir ‘ön alma’ başarısı yakaladığımızı düşünüyoruz.”

Bakan Koca, ayrıca “Bilinenden ve rutin uygulamalardan farklı olarak solunum sıkıntısı çeken hastalarımıza çok erken dönemde yüksek basınçlı oksijen tedavisi desteği uyguluyoruz” dedi. Tedavide hastanın pozisyonunu değiştirmek de çok işe yaradı ifadesini kullandı.

Bakan Koca: “Ağır solunum sıkıntısı yaşayan yoğun bakım hastalarını yüzükoyun yatırarak, akciğerdeki oksijen/karbondioksit değişimini kolaylaştırdık. Bizim daha salgının başından beri uyguladığımız bu basit uygulamayı pek çok ülke daha geçtiğimiz hafta devreye sokmayı akıl etti” şeklinde konuştu.

Bakan’ın “Salgın ne zaman bitebilir?” sorusuna yanıtı da dikkat çekiciydi:

“İyileşenlerin sayısı yeni hastalananların sayısından fazla olmaya devam etmeli. Salgın uçağının kazasız belasız piste indiğinden bu makas ‘kilitlenince’ emin olacağız. Ama biz prensip olarak ölümlerin ve yeni hasta teşhislerinin sıfıra indiği günlerde bile tedbirli olmayı sürdüreceğiz.”

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı