Gündem

Tarihi anlar! Uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı

‘nin gururu haberleşme uydusu Türksat 5A Türkiye saatiyle 5.15’te uzaya fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyalin geldiğini bildirdi. 

Türksat 5A’nın fırlatılması dolayısıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Karaismailoğlu, yıllar süren çalışmaların sonucunun bugün uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla alındığını dile getirdi. 

Türkiye, bugün haberleşme uydusu Türksat 5A’nın fırlatılmasıyla, uzayda aktif uydu sayısı 4 olmuş oldu. Ayrıca Türkiye, uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olma ayrıcalığını taşıyor.

5A’NIN YOLCULUĞU 4 AY SÜRECEK 

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz.” dedi.

Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

Tarihi anlar! Uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı

”DÜNYADA GÜCÜMÜZÜ VE VARLIĞIMIZI HİSSETTİRİYORUZ”

Geleceğe yön veren böyle önemli projelerin, gençlerin önünü ve ufkunu açtığına dikkati çeken Karaismailoğlu, söz konusu çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Tarihi anlar! Uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı

Karaismailoğlu, söz konusu gelişmelerin devamında uzaya insan gönderme çalışmalarının geleceğine işaret ederek, yeni neslin bu konulara çok meraklı olduğunu, önümüzdeki yıllarda da bunların görüleceğini sözlerine ekledi.

Tarihi anlar! Uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı