Gündem

Tam karantina, tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek?

‘in Vuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip salgının getirmiş olduğu pandemi süreci kapsamında, uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilen tam kapanmanın ne demek olduğu merak konusu haline geldi. Bulaş riskinin en aza indirgemek amacıyla gerekli olduğu belirtilen Tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek? İşte detaylar…

TAM KAPANMA NEDİR? NASIL UYGULANIR? TAM KAPANMA, TAM KARANTİNA NE DEMEK?

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbirsel faaliyetlerin tümü, sağlık yalıtımı. Kelimenin kökeni İtalyancadır. Ekonomisi ticarete dayanan Venedik Cumhuriyetinde, başkent Venedik’e salgın hastalık bulaşmasın diye kentte gelen gemiler 40 gün şehir açıklarında denizde beklermiş. Karantina kelimesi buradan gelir.

Tam karantina, tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek?

tarafından yayımlanan son genelgeye göre, Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda hafta sonları belli saatlerde sokağa çıkma kısıtlanması uygulanmaya başlamış, fakat kısıtlamanın üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen istenilen sonuçlar elde edilemeyip vaka sayılarında beklenen düşüş görülmeyince yeni kısıtlamalar gündeme gelmişti. Bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı’nda tam kapanma kararı alınması beklenirken uzmanlar en etkili yöntemin bu olacağı konusunda hemfikir. 

Tam kapanma, bazı meslek gruplarına mensup kişiler dışında herkesin evinde olması durumudur. Vaka sayılarını düşürmek amacıyla uygulanması planlanan bu yöntemde, insanlar birbirleriyle temasa geçmeyecekleri için bulaş riski düşecek ve virüsün yayılımı durdurulacak. Gelgelelim tam kapanma da virüsü tamamen yok etmez. Ancak virüsün kuluçka süresi 14 gün olduğundan 2 haftalık bir tam kapanma, tüm pozitif vakaların izole olmasını sağlayacak ve süper taşıyıcıların başkalarıyla temas ederek virüsü bulaştırmalarını önleyecek. 

Tam karantina, tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek?

Tam kapanma kapsamında, yalnızca fırın ve hastanelere gitmenin serbest olduğu bir sistem uygulanmakla birlikte fırıncılar, sağlık çalışanları, polisler ve basın mensupları hariç herkesin dışarı çıkması yasaklanmaktadır. ilan edilmediği takdirde fırına ve çöp atmaya çıkılabilen tam kapanmayı bazı ülkeler, belirli saatlerde yürüyüş ve evcil hayvan gezdirme izniyle birlikte uygulamaktadır. 

TAM KAPANMA OLACAK MI?

Bugün yapılan Kabine Toplantısı sonucunda tam kapanmanın ülkemizde uygulanıp uygulanmayacağı belli olacak. Resmi olmayan verilerde, vatandaşlara yapılan anketler kapsamında halkın tam kapanmayı desteklediği belirtilirken Bilim Kurulu üyeleri de salgın sürecinde daha fazla zarar görülmemesi adına tam kapanmaya gitme taraftarı. 

Tam karantina, tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek?

Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 10 günlük tabloyla ilgili kapsamlı bir sunum yapacak. İllerdeki son koronavirüs tablosu ve aşı çalışmaları da değerlendirilecek. Bir önceki kabine toplantısında alınan tedbirlerin salgınla mücadeleye etkisi masaya yatırılırken, Bilim Kurulu’nun önerileri değerlendirilecek.

Kabine Toplantısı’nnda alınması beklenen kararlar dahilinde, hafta sonu sokağa çıkma yasağının genişletilmesi, yasağın bazı illerde hafta içi de uygulanması ve büyükşehirlere seyahat kısıtlaması gibi yeni önlemler bekleniyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına üç saatlik sokak izni de kısalabilir. 

Tam karantina, tam kapanma nedir? Nasıl uygulanır? Tam kapanma olacak mı? Ne demek?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı