İlginç Haberler

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

SMM yani “Sosyal Medya Pazarlama” ayağı olmaksızın sadece seo ile uzun soluklu bir yolculuk mümkün değil. İşte sitenizden daha yüksek başarı sağlayabilmek adına sosyal medyada pazarlama için olmazsa olmaz 10 temel adım:

Bu konumuz da size sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir onu anlatacağız.

Kesin Hedef Belirleme

Sosyal medyada herhangi bir faaliyet gerçekleştirmeden önce hedeflerinizi ve hedef kitlenizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Sosyal medya pazarlama hedefleriniz, brüt iş stratejinizle ilişkilendirilmelidir; çünkü sosyal medya, işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için sıradışı bir potansiyele sahip önemli bir reklam platformudur.

Hedef Kitle Analizi

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmadan önce hedef kitlenizi analiz etmek önemlidir. Bu, içerik stratejisini daha iyi uygulamanıza, sosyal medya eylemleri gerçekleştirmenize ve hangi platforma odaklanmanız gerektiğine rehberlik etmenize yardımcı olacaktır. Bunun aksine, hedef kitleniz tanımlanmadıysa, sitenizin analizine bakarak veya mevcut ve potansiyel müşterilerinizin profillerini daha iyi belirlemenize yardımcı olacak hızlı anketler oluşturarak, kitlenizin istatistikleri ve nitelikleri gibi ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri inceleyin.

En Uygun Platform Seçimi

Siteniz için hızlı dönüşüm olması muhtemel platformları seçmelisiniz. Bu platformlar (facebook, twitter, pinterest vb.), kitlenizin kullandığı ve sizin ürün veya hizmetiniz için uygun olan platformlardır. Bir çok sosyal medya platformu var ama bu tümünde birden bulunmanız gerektiği anlamına gelmez. Rakiplerinizin durumlarını da inceleyerek ziyaretçi kitleniz için en doğru sosyal medya platformlarını seçerken üzerinde odaklanmanız gereken en önemli faktördür.

İçerik Stratejisi Belirleme

İçerik oluşturma biçiminizi sıralamanız, sosyal medyayı yönetmede önemli miktarda zaman harcamanıza yardımcı olur ve aynı zamanda farklı platformlarda ne tür bir içerik yayınladığınızı net bir şekilde gözden geçirmenizi sağlar. Sosyal medya pazarlama çabalarınızı daha iyi planlamanıza ve tabii ki “Şimdi ne yapayım” diye sorduğunuzda fikir verir. Bir içerik takvimi düzenlemek iyi bir başlangıç olabilir.

Her ay için ayrı ayrı çalışmalar belirleyip yayınlamayı planlayıp, içeriğinizin hacmine bağlı olarak ay ya da günlere bölünerek ilerlenebilir. Platformlar arasında ne sıklıkta yayın yapmanız gerektiği, bu yayınlar içlerine serpiştirilecek görseller de çok önemlidir.

İyileştirme ve Gözlem

Amaçlarınızı gerçekleştirirken doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için sosyal medya planınızı düzenli olarak gözden geçirmeniz gerekir. Sosyal medya etkinliğinizin sürekli ölçümlenmesi ve kontrol edilmesinin yanı sıra sosyal medya metodolojisinin çekirdeğini değil, sadece bir temel hedefi olan ve sosyal medya metodolojisinin çekirdeğini değerlendiren, ancak her üç ayda bir ideal olan sık sık yapılan sosyal medya denetimleri bir zorunluluktur. Sosyal medya profillerinizin kontrolü ve düzenli iyileştirmeler, yayın başına alınan ortalama katılım oranları, takipçi kitlenizdeki artış oranları, sahip olduğunuz bu verilere dayanarak sosyal medya platformundaki varlığınız sürekli bir gözden geçirmeyi ve eğer tüm bu uğraşılar sonrası yeterli trafiğin oluşmadığı düşünülüyorsa yine farklı düzenlemelere gidilmeli.

Her ne kadar Seo üzerinde ağırlıklı olarak seo konuları işleniyor olsa da unutulmamalıdır ki seo asla smm desteği olmadan yeterli doyum noktasına ulaşmaz. Bu satırları yazdığım Medium sitesi gibi her platform kullanılmalıdır. Çünkü her platformun bir takipçi kitlesi vardır ve insanlar her yerde arama yapar. Sıfırdan hazırlanacak bir sosyal medya stratejisi oluşturmak gerçekten önemli bir zaman ayrılmasını gerektirir. Ancak bununla birlikte açıkça tanımlanmış bir sosyal medya stratejisine sahip olmak uzun vadede harcadığınız vakti fazlasıyla geri kazandıracaktır.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı