Gündem

Son dakika… Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası oldu… Bugün açılıyor

Yıllar süren çalışmalar tamamlandı. Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda sona gelindi.

Türk demokrasi tarihinin kara günlerinden birisiydi 27 Mayıs 1960. Darbelerle anılan yassıada 60 yıl sonra kara geçmişinden kurtarıldı. Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirildi.

2015 yılında başlanan çalışmalarla çehresi değişen Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılışı 27 Mayıs Askeri Darbesi’nin 60.yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. MHP lideri Devlet Bahçeli de açılışa katılacak. Kabine üyeleri ve askeri yetkililer de törende yer alacak.

103 bin 750 metrekarelik alana sahip adada demokrasi ve şehitler anıtı açık hava müzesi, demokrasi parkı, sergileme alanları ile kafeterya ve restoranlar yer alıyor. Yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu ise 27 Mayıs Müzesi’ne dönüştürüldü.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 27 Mayıs’ın yıldönümü nedeniyle merhum Başbakan Adnan Menderes’i andı. Sosyal medya hesabından video paylaşan Vali Yerlikaya, “Milletin sinesindesiniz… Mekanınız cennet olsun, sayın başbakanım” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu