Gündem

Son dakika: Uçaklarda yeni dönem işte böyle olacak

İÇ HAT 4 HAZİRAN, DIŞ HAT 10 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

Koronavirüs sonrasında havayollarında da normalleşme başlıyor. Son anda bir değişiklik olmazsa iç hat uçuşları 4 Haziran’da, dış hat uçuşları ise 10 Haziran’da başlayacak. Dış hat uçuşlarının öncelikle Avrupa’ya açılması bekleniyor. Ancak sadece Türkiye’nin uçuşları başlatması yeterli değil.
Gidelecek ülkenin de uçuşları başlatması gerektiği için özellikle dış hat uçuşlarda kademeli bir sefer döneminin devreye girmesi bekleniyor.

UÇAĞA MASKESİZ BİNİLEMEYECEK

Peki, uçaklardaki yeni dönem nasıl olacak? Artık maskesi olmayan uçağa alınmayacak. Kabin bagajı dönemi de sona erdi. Eskisi gibi iç hat uçuşlarda yemek ikramları da olmayacak. Yolculara sadece su verilebilecek. Uçuş sırasında yüksek ateş, öksürük gibi koronavirüs şüphesi gösteren bir yolcu olursa ayrılan özel bir bölüme alınacak.

YEMEK İKRAMI İÇ HATTA OLMAYACAK

Uzun uçuşlar yani 2-2,5 saati aşanlar için ise ikram konusunun üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Aynı anda uçaktaki tüm yolculara ikram verildiğinde maskeler çıkacağı için bu konu risk faktörleri arasında öne çıkıyor. Eğer uzun uçuşta bir ikram olacaksa da bunun hiyenik kapalı kutularla yapılması ve maskelerin aynı çıkarılmaması için çapraz oturum şekline göre dağıtılması gibi formüller tartışılıyor.

4 SAAT ALTI UÇUŞA BATTANİYE YOK

Bundan sonra hijyen kuralları gereği 4 saate kadar olan uçuşlarda yolcuya battaniye de verilmeyecek.

OTURMA DÜZENİ NASIL OLACAK?

Ve oturma düzeni… Havayolları için en sıkıntılı adımlar arasında geliyor. Bir yanda korona sonrası duran uçuşarla ortaya çıkan zarar ve maliyet artışı var, bir yanda sosyal mesafe kuralı. Oturma düzeninde orta koltuğun boş kalıp kalamayacağı ile ilgili formüller bu başlıklar etrafında ele alınıyor.

Uçak içi havalandırma konusunda ise sorun yaşanması beklenmiyor. Çünkü korona sonrasında önerilen hepa filtrenin zaten uçaklarda olduğu ifade ediliyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu