Gündem

Son dakika… Taklit ve tağşiş yapana 5 yıl hapis geliyor

Kaşar peynirinin içine patates, sucuğun içine at eti karıştırıyorlar. Taklit ve tağşiş ürünlerle hem halkı zehirliyor hem de haksız kazanç elde ediyorlar. Bu şekilde üretim yapanlara mevcut yasalara göre 20 bin lira ile 100 bin lira arasında bir ceza veriliyor. Ancak taklit ve tağşiş ürünlerden elde ettikleri kazançları daha fazla olduğu için bu cezalar firmaları durdurmaya yetmiyor.

CEZALARI ARTTIRAN TEKLİF BAYRAM SONRASI YASALAŞACAK

Cezaların yetersizliği konusunda en çarpıcı örnek ise sahte ballar. Balda tağşiş yapmış bir firmaya 20 bin lira ceza veriliyor. Ama firma sahte ürünü 2 liraya mal ediyor. Sonra 25 kat fazla fiyatla 50 liraya satıyor. Firma bu satışlardan 100 bin lira kazanırken bunun sadece 20 bin lirasını ceza olarak verdiği için üretimine devam ediyor. AK Parti de bu nedenle daha caydırıcı önlemleri devreye alıyor. Koronavirüs salgını öncesinde Meclis’te partilerle paylaşılan kanun taslağının Ramazan Bayramı sonrasında çalışmalarına başlaması planlanan Meclis’ten hızla geçirilmesi planlanıyor.

5 YIL HAPİS VE 10 YIL SEKTÖRDEN MEN CEZASI GELİYOR

Taslaktaki en önemli unsur taklit ve tağşiş ürünlerle halk sağlığını tehlikeye atanlara artık hapis cezası verilecek olması. Düzenlemeyle bu firma yöneticilerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek, 500 bin liraya kadar da para cezası kesilecek. Yaptırımlar bununla da sınırlı değil.
Bu suçun 2 yıl içinde tekrarlanması durumunda 5 yıl ile 10 yıl arasında ticari unvanları ellerinden alınacak. Yani gıda sektöründen men edilecek.

TOPLUMU YANILTAN YAYINLARA 5 KEZ DURDURMA CEZASI

Teklife göre ayrıca gıda konusunda toplumu yanıltan, korku ve güvensizliğe yol açan yayınlara 50 bin liraya kadar para cezası ve 5 kez yayın durdurma cezası verilecek. Beslenme uzmanlarının tartışma yaratan açıklamalarının da bu kapsamda değerlendirilebileceği belirtiliyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı