Gündem

Son dakika… Sağlık Bakanı Koca: Avrupa ülkeleri içinde en düşük vefat oranına sahibiz

Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumu değerlendirmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı.

Vaka sayıları ve hastaların durumunun ele alındığı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler değerlendirildi, önlemler ele alındı.

Toplantı sonrası konuşan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Kayıplarınızda bilin ki sizinle birlikteyiz. Elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Geride kalan günler kolay geçmedi. Ramazan’ı hiç alışık olmadığımız bir şekilde yaşıyoruz. 

Salgının başlangıç döneminde özellikle yurt dışı girişlerinde aldığımız tedbirler sonuçlarda çok etkili oldu. Diyebilirim ki Türkiye bu sınavdan şu ana dek yüzünün akıyla çıktı. Bizi bu noktaya, tedbirlere uyum ve titizlik getirdi. Başarının tamamını özetleyecek olursak 3 madde sıralayabilirim; tedbir, tespit, hızlı tedavi.

5 bin 849 filyasyon ekibimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar filyasyon ekiplerimiz tarafından 464 bin 434 kişinin takibi yapıldı.

Tedavisi hastane şartlarında yapılması gereken hiçbir vakayı evine göndermedik, göndermiyoruz. Biz tedaviyi, belirti gösteren hemen herkese mümkün olan en erken aşamada uyguluyoruz.

“AVRUPA’DAKİ EN DÜŞÜK VEFAT ORANINA SAHİBİZ”

Çin’den gelen ilacın erken dönemde kullanıldığında daha etkili sonuç verdiğini gördük. Erken dönemdeki tedavilerimizle hastaların zatürre olma oranı düştü. Hastaya yüksek akımlı oksijen verme uygulaması ölüm oranını düşüren önemli bir faktör olmuştur. Ülkemizde vefat oranı yüzde 2,8’dir. Bu oran Avrupa’da en düşük, dünyada ise 80. sıraya karşılık gelmektedir. Hekimlerimiz ve hemşirelerimiz bu başarıyı kişi başına düşen hekim/hemşire sayısı az olmasına rağmen elde etmiştir.

Günlük koronavirüs tablosunda bir iyileşme görüyoruz. Yoğun bakımdaki hastalarda vefat oranımız yüzde 58’den 10’a, entübe hastalardaki vefat oranımız yüzde 74’ten yüzde 14’e geriledi. Eğer tedbirlere uyulmasaydı bugünkü başarıyı yakalayamazdık. Salgına karşı başarıyı 3 faktör sağladı. İlki tedbirlere uyan 83 milyondur. Diğer filyasyondur. Son faktör de erken tedavidir.

Süreçte çok kararlı olduk, bir gün bile kontrolü hastalığın eline vermedik. Hastalığın seyri 5. haftada değişti, veriler bize umut veriyor. Unutmamalıyız ki günlük koronavirüs tablosunda yeni vaka sayısı hala sıfır değildir. Mücadele devam ediyor.

SORU-CEVAP

Normal dönüş ne zaman başlayacak? 65 yaş üstüne esneklik olacak mı?

Normale dönüş mücadeledeki başarıya bağlı. Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının, yeni tanı konan hasta sayısından artık 2 kat fazla olduğu noktadayız. Başarı, tedbirleri terk edeceğimiz değil tedbirlere sarılmamız gereken bir başarıdır. Pik döneminde olduğumuzu söyleyebiliriz, bir düşüş trendine girdiğini de görüyoruz, ama bunun kalıcı olması önemli. Tedbirlere uyum gösterilmezse yeni pik dalgasına yol açabilir ama şu an bu tedbirlerle pik dalgasının herhangi olabilirliği yok.

Biz normalleşmenin hangi tedbirlerle yapılacağına dair Bilim Kurulu’ndan görüş alıyoruz ve ilgili kurumlarla da tartışarak karar veriyoruz. Normalleşme sürecine ilişkin kararlar alındığında bu kamuoyuyla paylaşılacak. 65 yaş üstü büyüklerimiz hiç olmazsa araç kullanmadan yakın mesafe gezebilirler mi diye gündem oldu, daha net öneriye dönmedi.

İsveç’ten getirilen hasta ile hemşeri olduğunu iddia edildi, bu konuda ne söylemek istersiniz?

İsveç’ten getirilen Gülüşken ile bir akrabalığım yok, tanımıyorum. İsveçli yetkililerle yaptığımız görüşmelerde tedavisinin Türkiye’de sürmesinin daha uygun olacağı tavsiyesini aldık. Hastanın bir kalp rahatsızlığı vardı, biz yurt dışından başka hastalar da getirdik. İsveç’ten getirilen hastanın iki çocuğu da pozitif vaka çıktı. İsveç’teyken bu durum bilinmiyordu. Dünyada devlet tarafından ücreti karşılanarak, vatandaştan para almadan hava ambulansı hizmeti veren tek ülkeyiz.

“VAKALARIN YÜZDE 60’I İSTANBUL’DA”

Vakalarımızın yüzde 60’ı İstanbul’da. İstanbul 20 milyona yakın nüfusu olan bir şehir. Yoğun bir yerleşimin olduğu kentten bahsediyoruz. Beşinci haftada İstanbul’u kontrol alabilmek çok büyük bir başarı. Önümüzdeki dönemde vakaların daha az görüldüğü illerde tedbirleri gevşetebiliriz. Birtakım toplu çalışılan yerlerde test yapılmasını planlıyoruz.

Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarıyla ilgili son sayı nedir?

Enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 7 bin 428, vakalarımız içindeki oranı yüzde 6,5’e yakın. Hayatını kaybeden hem sağlık çalışanlarımız hem vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

ÖLÜMLERİN GİZLENDİĞİ İDDİASI

Nerede hayali ölümler? Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim. Ölümlerin kimlerin yüreğini nasıl yaktığını biraz düşünelim.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı