Gündem

Son dakika… Müze ve ören yerleri de açıldı

Görevliler koruyucu kıyafetlerini giydi, antiseptik ürünler yerleştirildi. Her yer didik didik dezenfekte edildi. Müzeler ve ören yerleri 75 gün sonra ziyaretçilerine kavuştu.

İstanbul’da ziyarete açılan ilk yerlerden biri Topkapı Sarayı oldu. Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, ziyaretçileri ve personeli koruyacak 3 temel kuralı açıkladı. “Birincisi maske kullanılması, ikincisi dezenfektan sıvısı kullanılması, üçüncüsü sosyal mesafeye riayet edilmesini sağlayacak etiketlerin kullanılması şeklinde tedbirlerimizi aldık” dedi.

O kurallar hizmete açılan tüm yerlerde uygulandı. Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde de girişe bilgilendirme levhaları asıldı. Ziyaretçiler içeriye alınırken sıkı tedbirler uygulandı. Tedbirler bununla sınırlı kalmadı. Ziyaretçiler içeri girdikleri andan itibaren işaretlerle yönlendirildi. Kapalı alanlarda ise her 10 metrekareye 1 ziyaretçi kabul edildi.

Ziyaretçi kabulüne başlayan bir diğer yer ise Göbeklitepe’ydi. 12 bin yıllık geçmişe sahip Şanlıurfa’daki tarihi alana normalleşmenin ilk gününde ziyaretçilerin ilgisi yoğundu.

Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’de normalleşme ile birlikte kapılarını açtı. Ziyaretçiler dev mozaikleri hayranlıkla izledi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu