Gündem

Son dakika… Meclis 2 Haziran’da açılıyor: Hangi başlıklar gündemde?

KORONAVİRÜS NEDENİYLE VERİLEN ARA SONA ERİYOR

Koronavirüs önlemleri kapsamında çalışmalara ara veren Meclis Genel Kurulu, 2 Haziran’da toplanıyor.

3. YARGI PAKETİ, BEKÇİLERLE İLGİLİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Meclis açılır açılmaz genel kurulun ilk gündem maddesi mahalle bekçilerine ilişkin yasa teklifi olacak. İnfaz düzenlemesi nedeniyle görüşmeleri ertelenen 3. yargı paketi de Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.

MESLEK ODALARI VE EKONOMİK PAKET HAZIRLIĞI GÜNDEMDE

Bir de siyasetin gündeminde çok konuşulan bazı düzenlemeler var. Meslek odalarının seçim yapısında değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemede nasıl adım atılacağı, çarşamba günü AK Parti MYK toplantısında görüşülecek. Ardından düzenleme çerçevesinin netleşmesi bekleniyor.

Meclis’e 20 maddeden oluşan ekonomiye ilişkin torba teklifin sunulması da bekleniyor. Teklif, kredi başvuruları, faktoring işlemleri, finansal kiralama gibi konuların elektronik olarak yapılabilmesini, çekte süre uzatımını içeriyor.

CHP’nin İş Bankası hisselerinin hazineye devri ve milletvekili transferlerinin önüne geçmek için yapılacak yasal düzenlemelere ilişkin ise AK Parti yönetimi çalışmalarını sürdürüyor. Bu düzenlemeler için AK Parti ve MHP arasında temas olması da bekleniyor.

MECLİS 30. BAŞKANINI SEÇECEK

Meclis’in gündem başlıklarından birisi de Meclis Başkanlığı seçimi olacak. Seçim sürecinin 2-12 Temmuz arasında tamamlanması bekleniyor. Meclis çalışmalarını sürdürecek ama yoğun koronavirüs önlemleri ile. Bu nedenle haziran ayı boyunca ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu