Gündem

İşte yeme-içme sektöründe yeni kurallar

SAĞLIK BAKANLIĞI REHBERİ YAYIMLANDI

1 Haziran’da tekrar faaliyete geçecek yeme-içme sektöründe kriterler belirlendi. Sağlık Bakanlığı, restoran, lokanta, kafe pastane, börekçi, tatlıcı işletmelerine ilişkin çalışma rehberi yayımladı.

MÜŞTERİLERİN ATEŞİ ÖLÇÜLECEK, MASKE ZORUNLU OLACAK

Bu işletlemelerin tamamında genel hijyen kurallarına dikkat etmek zorunlu olacak. Müşterilerin işletmelere girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü yapılacak. 38 derece ateşi çıkan müşteriler işletmeye alınmayarak sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Maskesiz müşteri alınmayacak.

MASALAR ARASI MESAFE 1.5 METRE OLACAK

Masalar arası mesafe 1 buçuk metre olacak. Karşılıklı oturma düzeni sağlanacak. Grup halinde gelen müşteriler için oluşturulacak düzende de buna dikkat edilecek. Şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemeler her müşteriden sonra dezenfekte edilecek. Mümkünse tek kullanımlık şeker, tuz, baharat, peçete kullanılacak.

AÇIK BÜFEDE SERVİSİ PERSONEL YAPACAK

Açık büfe uygulaması olan yerlerde ise bariyer yapılması zorunlu tutuldu. Servis, personel tarafından yapılacak. Tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları açılamayacak.

ÇAY VE KAHVE MAKİNESİ İLE SU SEBİLLERİ KALDIRILACAK

Çay ve kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçlar kaldırılacak, müşterilere servisi mutlaka personel gerçekleştirecek. Bütün gıdalar kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı şekilde saklanacak.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu