Gündem

Son dakika: Bakan Selçuk’tan ilaç alım protokolü açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Sosyal Güvenlik Kurumu  ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki protokol kapsamında imzalanan ilaç alım protokolü imza töreninde açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Sosyal güvenlik sisteminde yaptığımız iyileştirmelerle, hiçbir vatandaşımızı dışarıda bırakmayan bir sağlık sigortası sistemine sahibiz.”

COVİD-19 YARDIMLARI 35 MİLYAR LİRAYA YAKLAŞTI

Mart ayından bugüne Covid-19’la mücadele kapsamında, Bakanlık olarak sağladığımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 35 milyar liraya yaklaştı.

Vatandaşımızın sağlık hizmetlerine erişiminde bir kesinti olmaması için çeşitli tedbirleri hızla devreye aldık. Kronik hastalarımızın 1 Ocak ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin geçerlilik sürelerini uzattık.

Son dakika: Bakan Selçuk'tan ilaç alım protokolü açıklaması

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ

Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan düzenlemeyle karşılanan yoğun bakım tedavi ücretlerini iki katına çıkarttık. Yine yoğun bakımdaki  Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçları geri ödeme listemize aldık.

Eczanelerimiz, sağlık ve sosyal güvenlik sistemimiz içinde bizim vatandaşlarımızla temas noktamız. Bugün, sözleşmeli olduğumuz toplam 26.556 eczane aracılığıyla vatandaşımıza hizmet veriyoruz.

Son dakika: Bakan Selçuk'tan ilaç alım protokolü açıklaması

8 BİN 748 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNDE

Aylık olarak, ortalama 30 milyonun üzerinde reçeteye işlem yapıyoruz.

2000’li yıllarda bedeli ödenen ilaç sayısı 3 bin 986 iken, bugün iki kattan daha fazla artarak toplam 8 bin 748 ilaç geri ödeme listemizde.

PROTOKOL 4 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yeni protokol 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ve 4 yıl süreyle geçerli olacak.

Protokolün sağlık ve sosyal güvenlik sistemimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

Son dakika: Bakan Selçuk'tan ilaç alım protokolü açıklaması

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı