Gündem

Son dakika: Ankara’da sosyal mesafeli cuma namazı

CAMİ KAPILARI CEMAATE AÇILDI

Seccadeler serildi, avluda, cami içerisinde sosyal mesafeli saf tutuldu. 10 haftalık aranın ardından Ankara’da da cemaat halinde cuma namazı kılındı.

VATANDAŞLAR ATEŞLERİ ÖLÇÜLEREK İÇERİ ALINDI

Günler öncesinden dezenfekte çalışmaları yapılan camilerde hazırlıklar saatler öncesinden başladı. Cuma namazı için sala okunmaya başlandı. Camiye girişlerde de uzun kuyruklar oluştu. Ekipler cami girişlerinde vatandaşların ateşlerini ölçtü. Ateş ölçülmesinin ardından vatandaşlar önce ellerini dezenfekte etti ardından maskesi olmayana maske ve tek kullanımlık seccade verildi.

YERLERE İŞARETLER KONULDU

Hacı Bayram Veli Camisi’nin avlusuna da yerlere işaretler çizildi. Bir metre aralıklarla sosyal mesafe oluşturuldu. Burada bulunan görevlilerde namaz kılmak için gelen vatandaşlara yer gösterdi, aralıklı olmaları konusunda uyardı. Namaz öncesinde bir kez daha avlu dezenfekte edildi.

Valilik gece saatlerinde Ankara’da yoğun yağış nedeniyle uyarıda bulundu. Bu nedenle avluda kılınacak cuma namazı için cami içlerinde de hazırlık yapıldı. Başkent’in sembol camilerinde Kocatepe’de namaz içeride, Hacı Bayram Veli Camisi’ndeyse avluda kılındı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop da cuma namazı için Hacı Bayram Veli Camisi’ndeydi.

CUMA HUTBESİNDE “FETİH” ANLATILDI

29 Mayıs’ın İstanbul’un fethi olması nedeniyle cuma hutbesinde de Fetih ve Fatih Sultan Mehmet anlatıldı. Salgın döneminde dikkat edilmesi gerekilen noktalar da bir kez daha anlatıldı.

Cemaat saysının az olduğu öğle ve ikindi vakti namazları artık camilerde kılınabilecek. Cemaatin kalabalık olduğu namazlarsa yine hava şartlarına da bağlı olarak avlularda kılınacak. Namaz içeride ya da dışarıda kılınsın, kurallar aynı olacak.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu