Gündem

Son dakika: 65 yaş üstü esnafa ve çıraklarına esneklik

180 BİN ESNAFIN YARARLANMASI BEKLENİYOR

“İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız, maske temizlik ve mesafe şartıyla işinin başında olabilecek.” Bu esneklikten yaklaşık 180 bin 65 yaş üstü esnafın yararlanması bekleniyor. Böylelikle ”ekonominin çarkları da daha rahat dönecek” yorumu yapılıyor. Bu kapsamdaki esnaf toplam 415 meslek grubunda yer alıyor. Terzi, kuru temizlemeci, otomobil tamircisi, yorgancı, kuyumcu, tornacı, yoğurtçu onlardan yalnızca birkaçı…

TESK TALEBİ CUMHURBAŞKANI’NA MEKTUPLA İLETTİ

65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gelince bu kapsamdaki esnaf kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun’un edindiği bilgilere göre; işlerinin başına dönmek isteyen 65 yaş üstü esnafın talebini ise TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı’na bir mektup ile iletti.
Ardından beklenen esneklik geldi.

ADIM İLE ÇIRAKLARA İŞE DÖNME İMKANI GELMİŞ OLDU

Ama sadece esnaf değil çıraklarla ilgili de sorun vardı. Onların çoğunun da 20 yaş altına yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına takıldığı belirtiliyor. Bu talep de iletildi Cumhurbaşkanı’na. Gençlerde sokağa çıkma kısıtlamasındaki yaş aralığının değişme nedenlerinin başında da bunun geldiği belirtiliyor. Bu adımın bu açıdan ekonomiye, istihdama katkı sağlayacağı yorumu yapılıyor.

AÇIK HAVA DÜĞÜNLERİNE ESNEKLİK TALEP EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilen ve taleplerin sıralandığı mektupta yer alan başlıklardan biri de düğün salonlarına ilişkindi. Özellikle, öncelikle en azından açık havada organizasyon yapabilen mekanların açılması talep edildi. Kır düğünü gibi konseptlerin yapıldığı salonların açılması istendi.
Ancak o konuda bir esneklik gelmedi. Bu konudaki adımın ise Bilim Kurulu’nun tavsiyesine göre şekilleneceği belirtiliyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu