Ekonomi

Son dakika… 20 Kasımdan bu yana ilk kez oldu! Euro 9 liranın altına düştü

Son dakika haberi… Uzun süredir 9 TL’nin üstünde seyreden ve rekor üstüne rekor kıran avro kuru uzun sürenin ardından 9 TL’nin altına düştü.

7 Kasım’da Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Naci Ağbal’ın atanması ve Ağbal’ın fiyat istikrarına yönelik kararlı ve güçlü açıklamalarının etkisiyle Türk lirası değer kazanmaya başladı.

TCMB Başkanı Ağbal’ın ardından yeni Hazine ve Maliye Bakanı ‘ın da göreve başlaması ve piyasa dostu güçlü mesajlar vermesiyle Türk lirası varlıklara talebin arttığı görüldü.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASIYLA DÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Kasım’da partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi () Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında yatırım ortamının iyileştirilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, iyi yönetişim gibi alanlarda da yapısal reformların hazırlıkları içinde olduklarını açıklamasıyla Türk lirasındaki değer kazancı hızlandı.

Analistler, Merkez Bankasının sıkı para politikası duruşu, 24 Aralık’ta 200 baz puanlık güçlü faiz artışı ve 2021 Yılı Para ve Kur Politikası sunumunda enflasyonla mücadelede kararlı adımların atılacağına ilişkin mesajları sonrasında Türk lirasındaki değer kazancının devam ettiğini söyledi.

20 KASIMDAN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Döviz kurları haftalık bazda incelendiğinde düşüş eğilimi üst üste üçüncü haftaya taşındı ve avro/TL, analistlerin önemli destek olarak nitelendirdikleri 9’un altını test etti. Avro/TL, 20 Kasım’dan bu yana  en düşük seviye olan 8,9992’yi görmesinin ardından şu dakikalarda 9,0120 seviyesinde işlem görüyor.

DA DÜŞÜYOR

Dolar/TL de 7,3462 ile 1 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini görmesi sonrası 7,3540 seviyesinde dengelendi.

Yaklaşık 2 aydır düşüş eğilimini sürdüren Türkiye’nin risk primi (CDS) ise bu süreçte 590’lı seviyelerden 311 baz puana indi.

Analistler, dolar/TL’de 7,30 desteğinin kırılması durumunda psikolojik destek olan  7’nin gündeme gelebileceğini, avro/TL’de ise 8,50’nin orta vadeli hedef olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı