Gündem

Sivas’ta vaka sayılarındaki artış sürüyor

genelinde seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından Sivaslılar da, memleketine akın etti. ‘nda yaşanan yoğunlukla birlikte yaklaşık 650 bin nüfusu bulunan Sivas’ın nüfusu 2 miliyona çıktı, vakalarında da artış yaşandı. Seyahat kısıtlamasına kadar en az vaka görülen iller arasında yer alan Sivas, son haftalarda vaka sayısının en fazla arttığı iller arasında yerini aldı. Konuyla ilgili Sivas Valisi Salih Ayhan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sivas'ta vaka sayılarındaki artış sürüyor

Vali Ayhan, servislerde ve yoğun bakım servislerinde yer sıkıntısı yaşanmadığını belirterek, “Sivas’ımıza yoğun bir nüfus hareketi oldu. Bu hareketliliğinde doğal bir getirisi oldu. Vakalarımız da biraz tırmanış var. 5-6 gündür stabil bir şekilde devam ediyor. Bakanlığımızın da talimatı ile Sivas’ta ayağımızı basmadığımız, denetlemediğimiz alan kalmadı. Sağlık sistemimizde de çok şükür bir sıkıntı yoktur. Tüm servislerimizdeki yata doluluk oranımız şu anda yüzde 45’lerdedir. Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız ise toplamda yüzde 60’dır. Yüzde 40 boş bir kapasite var. Koronavirüs ilgili ihtiyaç olması halinde yatak ve yoğun bakım kapasitemizi arttırabilecek imkanımız var. Ekiplerimiz başarılı bir süreç yönetmektedir. Filyasyon ekiplerimizi artırarak daha sistematik ve daha steril ortamlar oluşturmayı sağlamaya çalışıyoruz” şekline konuştu.

Sivas'ta vaka sayılarındaki artış sürüyor

‘TEDİRGİN OLACAK BİR DURUM YOKTUR’

Sivas Valisi Ayhan, tedirginliğe gerek olmadığını belirterek; “Sivaslı vatandaşlarımızdan isteğimiz, asla bir infial olacak, kaygılanacak, tedirgin olacak bir durum yoktur. Amma rehavete kapılmamamız gerektiğini de istirham ediyorum. Maskemize, mesafemize, temizliğimize dikkat edelim. Evde izlenim kararı verilen vatandaşlarımızın aile hekimlerinin tavsiyelerine, sağlık teşkilatımızın önerilerine mutlaka uymalarını istiyoruz” ifadelerini kaydetti.

Sivas'ta vaka sayılarındaki artış sürüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı