Teknoloji

Siraz balığında 5 yeni parazit türü keşfedildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesinde görevli 5 öğretim üyesi, Samsun’daki 26 akarsu, göl ve gölette parazit türleriyle ilgili çalışma gerçekleştirdi.

TÜBİTAK tarafından da desteklenen ve yürütücülüğünü Doç. Dr. Gökmen Zafer Pekmezci’nin yaptığı araştırmada Prof. Dr. Savaş Yılmaz, Prof. Dr. Nazmi Polat, Doç. Dr. Banu Yardımcı ve Doç. Dr. Cenk Soner Bölükbaş yer aldı.

Araştırma sonucunda sazangiller familyasından siraz balığında 5 yeni parazit türü keşfedildi.

Keşfedilen parazit türünün kayıtları bilim dünyasıyla paylaşıldı

Doç. Dr. Pekmezci, yeni parazit türlerinin keşfinin OMÜ’nün dünyadaki tanınırlığına katkı sağladığını söyledi.

Samsun’da tatlı su kaynaklarında bilimsel adı “Capoeta tinca” olan siraz balıklarında sonuçlandırılan TÜBİTAK projesi ile 5 yeni parazit türü keşfedildiğini vurgulayan Pekmezci, “Keşfedilen parazit türünün kayıtları, veteriner hekimliği ve su ürünleri alanında prestijli araştırma dergisi olan Diseases of Aquatic Organism’de 21 Aralık 2020’de yayımlanan makale ile bilim dünyasıyla paylaşıldı” dedi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Hedef araştırma üniversiteleri arasına girmek

Keşiflerin üniversitenin göletinde başladığını anlatan Pekmezci, “Siraz, Karadeniz Bölgesi’ndeki tatlı sularda yaşayan, sazangiller ailesinden endemik bir balık türüdür. İlk olarak 2014 yılında üniversitenin göletinde miksozoa grubuna ait yeni bir parazit türü keşfedildi. Bu parazit türüne Anadolu’nun adının onurlandırılması için ‘Anatolicus’ adı verildi. Sonra yine miksozoa grubundan 4 parazit türünün daha keşfi sağlandı” dedi.

Pekmezci, Karadeniz Bölgesi’ne özgü karaburun balığında da yeni bir parazit türü keşfedildiğini anlatarak, “Yine Karadeniz Bölgesi’ne endemik olan ‘Chondrostoma Angorense’ adlı balık türünde miksozoa grubundan keşfimizi de yakın zamanda bilim dünyası ile paylaşacağız. Üniversitemizin bilim dünyasınca tanınırlığına katkı sunmaya, Türkiye’deki araştırma üniversiteleri arasına girmesini sağlamaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Myxobolus Ekingeni” olarak bilim dünyasına kazandırıldı

Prof. Dr. Polat ise keşfedilen parazit türlerinden birine Milli Mücadele’nin ilk kıvılcımının atıldığı Samsun’un adının onurlandırılması için ‘Samsunensis’ tür ismini verdiklerini, ‘Myxobolus Samsunensis’ olarak bilim dünyasına kaydedildiğini söyledi.

Keşfi yapılan diğer parazit türlerine de ahde vefa örneği sergilenerek ad verildiğini anlatan Polat, şu bilgileri verdi:

“Türler, Doç. Dr. Pekmezci’nin Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki lisans ve doktora eğitimi ile akademik hayata yönlendirilmesinde emekleri olan iki bilim adamına atfedilmiştir. Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kadri Zafer Karaer’in adının onurlandırılması için ‘Karaeri’ ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Çakmak’ın adının onurlandırılması için ‘Cakmaki’ tür ismi verilmiştir. Bu parazit türlerinin isimleri, ‘Myxobolus Karaeri’ ve ‘Myxobolus Cakmaki’ olarak bilim dünyası ile paylaşılmıştır. Keşfi yapılan diğer parazit türünün adı ise benim doktora hocam olan Mersin Üniversitesinden emekli Prof. Dr. Gürkan Ekingen’in isminin onurlandırılması için ‘Ekingeni’ olarak verilerek ‘Myxobolus Ekingeni’ olarak bilim dünyasına kaydedilmiştir.” 

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı