Gündem

Sinema salonları ne zaman açılacak? | Sinemaların açılış tarihi

‘in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koroanvirüs salgını kapsamında, vaka sayıları hızla yükselmeye devam ediyor. Virüsün hava yoluyla bulaşması nedeniyle kapalı ve kalabalık ortamlar en riskli alanlar sayıldığından ,lkemizde, tarafından yayımlanan genelge ile sşnema salonlarının kapatılmasına karar verilmişti. 

SİNEMA SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK? | SİNEMALARIN AÇILIŞ TARİHİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Sinema Salonları” ile ilgili ek genelge gönderdi. Genelge ile 31 Aralık’a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart’a uzatıldı.

Sinema salonları ne zaman açılacak? | Sinemaların açılış tarihi

Valiliklere gönderilen genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler alındığı belirlendiği hatırlatıldı. Alınan önlemler kapsamında sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31 Aralık tarihine kadar durdurulması kararlaştırıldığı anımsatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Sinema salonları ne zaman açılacak? | Sinemaların açılış tarihi

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı