Eğitim

Sınavlar yüz yüze mi olacak? Okul sınavları ertelendi mi, iptal mi edildi? İlkokul, ortaokul, lise sınavları online mi yapılacak?

Dün kabine toplantısı sonrası açıklama yappan Cumhurbaşkanı Erdoğan eğitim öğretim ile ilgili yeni tedbirlerini duyurdu. Okulların 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı kalacağının bildirilmesinin ardından ilkokul, ortaokul, lise düzeyindeki öğrenciler sınavlarına nasıl girecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Şu an için eğitimler online olarak yapılacak. Okullarda eğitim olmayacak. Peki Sınavlar yüz yüze mi olacak? Okul sınavları ertelendi mi, iptal mi edildi? İlkokul, ortaokul, lise sınavları online mi yapılacak? 

OKULLARDA SINAVLAR ERTELENDİ Mİ, İPTAL Mİ EDİLDİ?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “31 Aralık 2020’ye kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlamalar salgın sürecinin seyrine göre ayrıca gerçekleştirilecek, okul yönetimlerimiz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize duyurulacaktır. Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklardır.” ifadesini kullandı. 

Selçuk, ”Çocuklar, sınavları erteleme sebebimiz, sağlığınızı koruma sorumluluğumuzdur. Sizin sorumluluğunuz dersleri takip edip tekrarlar yaparak bize yardımcı olmak. 1. dönem sınavlarınız 31 Aralık’tan sonra yapılacak. Unutmayın, iptal olmadı, sadece ertelendi. Okumaya, çalışmaya devam” açıklamasında bulundu.

Sınavlar yüz yüze mi olacak? Okul sınavları ertelendi mi, iptal mi edildi? İlkokul, ortaokul, lise sınavları online mi yapılacak?

OKUL SINAVLARI NE ZAMAN NE ŞEKİLDE YAPILACAK?

31 Aralık tarihine kadar sınavların yapılmayacağı duyuruldu. Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte 112 branşta 812 öğretmenin görev yaptığı, 13 stüdyoda 1653 ders videosunun hazırlanarak yayına sunulduğu TRT EBA Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise kanallarının haftalık ders programlarını 18 milyon öğrenci velisinin cep telefonlarına kısa mesaj servisiyle ulaştıracaklarını da bildiren Selçuk, ders yayınlarının öğrencilerin telafi ve pekiştirmelerine imkan sağlamak için günde üç kez tekrarlanarak ekrana gelmeye devam edeceğini aktardı.  Kaynak: Bakan Selçuk açıkladı! O tarihe kadar sınav yapılmayacak 

Sınavlar yüz yüze mi olacak? Okul sınavları ertelendi mi, iptal mi edildi? İlkokul, ortaokul, lise sınavları online mi yapılacak?

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİNDEN FLAŞ KARAR

Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını alan Cumhurbaşkanlığı kabinesi konuyu değerlendirerek ‘un da fikrini alarak okullardaki riskin büyümeden yeniden uzaktan eğitime geçilmesi kararını aldı. Başkan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı