Dünya

Salgında son 24 saatte neler yaşandı?

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayısı 154 milyon 727 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 233 bini, iyileşenlerin sayısı 132 milyon 155 bini aştı.

Vaka sayısı ABD’de 33 milyon 236 bine, Hindistan’da 20 milyon 616 bine, Brezilya’da 14 milyon 791 bine ve Fransa’da 5 milyon 680 bine ulaştı.

Covid-19 vaka sayısının 20 milyonu geçtiği Hindistan’da günlük vaka sayısında 4 gündür düşüş görülse de ülkedeki aşı ve oksijen sıkıntısı devam ediyor.

ABD’li ilaç firması Pfizer, Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısından bu yıl elde edecekleri satış gelirine ilişkin tahmini 15 milyar dolardan 26 milyar dolara çıkardı.

İtalya’nın Procida Adası’nda ikamet eden herkese Covid-19 aşısı yapıldı.

Almanya’da Bakanlar Kurulunda, ikinci doz aşıyı olanlar için Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi yönünde karar alındı.

EMA, Türkiye’de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattı

Avrupa Birliğinin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Çin’in Sinovac firması tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ve Türkiye’de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattı.

Batı Balkan ülkesi Karadağ’da Covid-19’a karşı kitlesel aşılama sürecine geçildi.

Eski Bangladeş Başbakanı ve Milliyetçi Partisi Başkanı Halide Ziya’nın Covid-19’a yakalandığı ve yoğun bakıma alındığı bildirildi.

Namyang’ın Başkanı istifa etti

Güney Kore’nin en büyük süt ürünleri şirketlerinden Namyang’ın Başkanı Hong Won-sik, şirketinin Covid-19’u önleyebileceğini iddia ederek yoğurtlu içecekleri hakkında yanlış anlaşılmaya neden olduğu için istifa etti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Covid-19 aşısının ilk dozunu oldu.

Tanzanya, Devlet Başkanı John Magufuli’nin hayatını kaybetmesi sonrası Covid-19 ile mücadele politikasını değiştirerek önlemleri artırdı. Sağlık Bakanlığı, 4 Mayıs 2021’den itibaren Covid-19’un yeni biçimlerinin görüldüğü ülkelerden giriş yapan tüm yolcuların 14 gün boyunca karantinada kalacağını duyurdu.

Pakistan: Söz verilen 15 milyon doz aşıyla ilgili gelişme yok

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Sağlık Danışmanı Dr. Faysal Sultan, Almanya tarafından Covid-19 Aşılarına Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında söz verilen 15 milyon doz Covid-19 aşısının Pakistan’a gönderilmesiyle ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığını söyledi.

UEFA İcra Komitesi, Covid-19 salgınının turnuvayı olumsuz etkilememesi için Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılacak ülkelerin kadrosunda bulunduracağı oyuncu sayısını 23’ten 26’ya çıkardı.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse karşı bugüne dek 1 milyar 160 milyondan fazla doz aşı uygulandı.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı