Gündem

Rusya açıkladı: Koronavirüs aşısı için çalışmalar ortak yürütülecek

‘in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra birçok ülkeye sıçrayan ve korkunç can kayıplarına neden olan yeni tip (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında aşı çalışmaları sürüyor.

Rusya ve , koronavirüs aşısı için ortak çalışma kararı aldı. Rusya’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rus ve Türk bilim adamlarının koronavirüs aşısı için beraber çalışma kararı alındığı belirtildi.

Rusya açıkladı: Koronavirüs aşısı için çalışmalar ortak yürütülecek

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, yaptığı açıklamada video konferans yoluyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe ile görüştüğünü ifade etti. Popova, “Görüşmelerde koronavirüs salgınının Rusya’daki ve Türkiye’deki durumu, virüse karşı oluşturulmaya çalışılan aşı çalışmaları, karantinadan çıkış sürecine yönelik atılan adımlar ve iki ülkedeki salgın durumunun daha kötüye gitmemesi hususuna ilişkin detaylar ele alındı” ifadelerini kullandı.

Rusya açıkladı: Koronavirüs aşısı için çalışmalar ortak yürütülecek

KORONAVİRÜS AŞISI İÇİN ÇALIŞMALAR ORTAK YÜRÜTÜLECEK

Başkan Popova, Türk heyetinden aşı çalışmalarını ortak yürütme teklifi aldıklarını belirterek, “Türk tarafının teklifi üzerine aşı çalışmalarını ortak yürütme kararı aldık. Bilim adamları ve uzmanların aşıya yönelik bilgi alışverişi konusunda anlaşmaya vardık” dedi.

Türk hükümeti tarafından korona virüsü kapsamında alınan kararlara da değinen Popova, “Türk heyeti, korona virüse yakalanan hasta vakalarının düşmesine ilişkin hükümet tarafından alınan kararlar, devlet tarafından normalleşmeye yönelik yapılan planlar, ekonomin farklı sektörlerine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Yaklaşan turizm sezonu sebebiyle, salgının yayılmaması için bazı önlemler alınacak” ifadelerini kullandı. Başkan Popova, görüşmenin sonunda bilimsel ve teknik konularda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Rusya açıkladı: Koronavirüs aşısı için çalışmalar ortak yürütülecek

Öte yandan Pazartesi günü Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, korona hastalarının tedavilerinin nasıl yapıldığı ve aşıya yönelik çalışmaların önemi vurgulanmıştı.

Rusya’da toplam korona virüs vaka sayısı 326 bin 448’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 249’a ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı