Gündem

Rıza Bey apartmanı nerede, adresi? Rıza Bey apartmanı kaç yıllık?

İzmir Seferihisar’da 30 Ekim günü saat 14:51’de AFAD’ın verilerine göre 6,6 büyüklüğünde deprem yaşandı. Depremde toplam 28 kişi yaşamını yitirirken, 885 kişi de yaralı kurtuldu. Deprem bölgesinde 8 apartmanda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. O apartmanlardan biri olan Rıza Bey apartmanında vatandaşların tahliyesi devam ediyor. Peki Rıza bey apartmanı nerede, adresi? Rıza bey apartmanı kaç yıllık? Rıza bey apartmanı ne zaman yapıldı? 

RIZA BEY APARTMANI NEREDE, ADRESİ?

Depremden en çok etkilenen İzmir’in Bayraklı ilçesinde yıkılan Rıza Bey Apartmanı oldu. İzmir depreminde birçok bina yerle bir oldu. Bayraklı ilçesinin Sakarya Caddesi, Mansuroğlu Mahallesi’nde bulunan Rıza Bey Apartmanı’ydı. 8 katlı apartmanda çok sayıda vatandaş yaralı kurtarıldı. Şu ana kadar apartmandan 5 kişiyi aşkın kişinin çıkarıldığı biliniyor. Yetkililer içeride hala bir çok kişinin olduğunu bildirdi. Çalışmalar devam ediyor.

Rıza bey apartmanı nerede, adresi? Rıza bey apartmanı kaç yıllık?

RIZA BEY APARTMANI KAÇ YILLIK?

Rıza Bey Apartmanı’na yapı ruhsatı 1993 yılında verilmişti. 1999 depreminde hasar görmüştü. Güçlendirme çalışması yapılmıştı. 32 mesken, 5 işyerinin bulunduğu apartmanda deprem sırasında 60 kişinin bulunduğu düşünülüyor. Apartmandan şimdiye kadar 19 kişi çıkarıldı. Bunlardan 3’ü hayatını kaybetti. Arama ve kurtarma ekipleri enkaz altındaki 43 kişiyi aramaya devam ediyor.

Depremden yaklaşık 17 saat sonra 16 yaşındaki İnci Okan apartmandan çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin enkaz altındayken telefon ile görüştüğü Buse Hasdemir de bu apartmandan çıkarıldı. Hasdemir, aparmanda diş hekimine gelmişti ve depreme burada yakalandı. 

Hâlâ arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü apartmanla ilgili çarpıcı açıklama ise Deniz Jeoloğu ve Jeofizikçi olan Cenk Yaltırak’tan geldi. Yaltırak, yıkılan binanın 2000 yılında çevresinin sulak bir bostan olduğunu gösteren fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

Rıza bey apartmanı nerede, adresi? Rıza bey apartmanı kaç yıllık?

Yerbilimci Yaltırak fotoğrafların altına ise şu mesajı yazdı:

“Yıkılan binalardan biri; yepyeni, en alt katı dükkan, sadece 2000 yılında etrafı sulak bostan. Salata ekeceğine apartman ekerek zengin olunan bir bölge. Tarım alanları akarsu yatakları içinde değişken zemin yaratır. Binadaki en ufak hatayı affetmez.”

Rıza bey apartmanı nerede, adresi? Rıza bey apartmanı kaç yıllık?

ÇÜRÜK RAPORU VERİLMİŞ

İzmir’de Cuma günü Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından birçok vatandaşın enkaz altında kalmasına ve ölümüne neden olan Doğanlar ve Rıza Bey apartmanlarına 2012 ve 2018 yıllarında çürük raporu verildiği ortaya çıktı. Düzenlenen raporlarda her iki binanın da deprem riski taşıdığı belirtildi. Apartman sakinlerinin de uyarıldığı söylendi.

Doğanlar ve Rıza Bey apartmanlarına ilişkin Dokuz Eylül Deprem Uygulaması’ndan rapor alınmasını tavsiye edildi. Bunun üzerine konuyu değerlendirmek üzere zemin kattaki kafede toplanan apartman sakinleri anlaşmaya varamadı. Bazı daire sakinleri rapor alınması konusunda görüş bildirirken, bazılarının ise evlerinden çıkmamak için rapor alınmasını kabul etmediği, yaşanan tartışmaların ardından da o raporun alınmadığı ileri sürüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı