Gündem

Psikososyal Destek Hattı’na bir ayda 30 binden fazla başvuru

Yeni tip koronavirüs pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı’nca 30 Mart’ta hayata geçirilen Kovid-19 Psikososyal Destek Hattı’na bir ayda 30 bini aşkın başvuru oldu. Başvuruların 5 bin 450’si sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirildi.

Psikososyal danışma hatlarında salgın öncesinde illerinde görev yapan yetişkin ve çocuk ergen psikiyatristleri, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan Sağlık Bakanlığı personeli hizmet veriyor. Danışmanlara stresle başa çıkmanın yolları, online ruh sağlığı hizmetine ilişkin eğitim verildi.

Danışanlar için Psikososyal Destek Hattı çalışma rehberi hazırlandı. Bu rehber, görüşme formları, Kovid-19 salgını sırasında ruhsal sağlığı korumak için genel öneriler, yetişkin, yaşlı, çocuk, sağlık çalışanı ve engelli bireyler ile kurumlara özel hazırlanmış¸ önerileri içeriyor.

Sunulan psikososyal destek hizmetlerinde, geçerliliği ve güvenilirliği ispatlanmış anketlerin kullanılması ve görüşme yapılan bireylerin gerekli durumlarda psikiyatriste yönlendirilmesi uygulanan yöntemler arasında. Psikososyal destek hattını arayan bireylerin içinde bulundukları durumun daha iyi anlaşılması amacıyla çeşitli görüşme formları da oluşturuldu.

Ayrıca görüşme sırasında paylaşılabilecek önerilerin yönlendirme yapılması gereken kurumlara ilişkin bilgilerin de çalışma rehberinde yer alıyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı