Gündem

Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının ne zaman duracağını açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının son durumu, vücutta bağışıklık ve virüsün mutasyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özlü salgına yakalanan kişilerde vücudun Kovid-19’a karşı antikor oluşturmasına rağmen koruyuculuğunun kesin olarak bilinmediği belirterek, “Bazı hastalıklarda ömür boyu, bazılarında ise 3-4 ay koruyuculuğu oluyor. Covid-19’u geçirenlerde de tekrar enfeksiyon olacak mı yoksa kalıcı mı, bu sorunun cevabını henüz tam olarak bilmiyoruz. Virüse karşı etkili ve güvenilir bir aşı henüz bulunmadı. Bulunacak aşının ise etki süresi de bilinemeyecektir” diye konuştu.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının ne zaman duracağını açıkladı

“ENFEKSİYONU GEÇİRENLER YENİDEN HASTALANABİLİRLER”

Özlü, salgının yoğun olarak yaşandığı ülkelerde bile virüse karşı antikor olmuş kişilerin oranın yüzde 7’lere ulaştığını söyleyerek,“Bizde ise rakamlar çok daha düşük. Enfeksiyonu geçirerek bağışıklık kazanmanın da bu salgını durdurmada gerçekçi bir beklenti nedeni olamayacağı açığa çıkıyor ve bu bağışıklığın ne kadar koruyucu olduğunu bilmiyoruz. Enfeksiyonu geçirenler yeniden hastalanabilirler. Bu konuda raporlar ve bulgular var. ‘Ben hastalığı geçirdim, atlattım, korunmama gerek yok’ diyemeyeceklerini söyleyebiliriz. Aşı ve enfeksiyon geçirerek bağışıklık kazanmakta virüsten korunmak için yeterince güvenilir bir yöntem değil. Yine hastalığı geçiren kişilerden alınan plazma ve antikorlar hasta kişilere verilerek pasif bağışıklık oluşturuyor. Ancak bu yöntemin her hastada etkili sonuç vermiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının ne zaman duracağını açıkladı

HEPİMİZ DİKKAT EDERSEK SALGIN DURUR”

Virüsün hızlı mutasyon geçirebildiği belirten Özlü, şunları kaydetti:

“Aşıyla da elde etseniz, hastalığı geçirerek de elde etseniz kazandığınız bağışıklık uzun süre etkili olmayabilir. Virüsler hızlı mutasyon geçirerek genetik yapısını değiştiriyor. Virüse karşı bağışıklık kazanmak yerine maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek virüse yakalanılmamasına odaklanılmalı. Şu anda hepimizin üzerinde yoğunlaşması gereken husus virüsten korunmak. Salgın devam etsin ama biz kendimizi korursak virüse yakalanmayız. Hepimiz dikkat edersek de salgını durdururuz. Hepimiz buna dikkat edersek virüs bulaşmaz, 15-20 gün içerisinde de virüs kaybolur gider, salgın da durur” 

Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının ne zaman duracağını açıkladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı