Gündem

Prof.Dr. Sözbilir’den İstanbul depremi uyarısı: Zaman geçtikçe daralıyor

‘nin en büyük doğal afet sorunlarından olan depremler 2020 yılında şu ana dek sıklıkla meydana gelirken olası İstanbul depremine ilişkin olarak 9 Eylül Üniversitesi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, uyardı.

Şehzadeler Belediyesi tarafından düzenlenen “Manisa Fayı Projesi Sonuç Sunumu” konferansında konuşan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Manisa’nın deprem üretme aralığı ortaya çıktı. En kısa aralığı 250 yıl en uzun aralığı ise 900 yıl. Yani 250 yıl ile 900 yıl arasında bir tane yıkıcı deprem üretiyor. En son depremi 1845 yılında üretmiş. Bunlar sayısal parametreler, kesinliğe yakın sonuçlar bunlar. Dolayısıyla en son depremden 175 yıl geçmiş durumda. 250 yılı baz aldığımızda 75 yıl içerisinde Manisa fayı tekrar hareketlenebilir. Manisa fayı da 6.9’a kadar deprem üretme potansiyeline sahip. Manisa fayı normal şartlarda Manisa’nın kent merkezi içerisinde geçen bir fay. Ortalama 400 bin nüfuslu kent merkezi Manisa fayının kontrolündeki bir havzada yer alıyor. Doğrudan Manisa fayının üzerinde olan yerleşimler var. Öncelikle onların elden geçirilmesi gerekiyor. Bu yapıların depreme dayanıklılığı var mıdır, ne tür özellikler sunuyor, hangi yıllarda yapılmış bu binalar? Bu anlamda bunların ortaya çıkartılması gerekiyor.” diye konuştu.

Prof.Dr. Sözbilir'den İstanbul depremi uyarısı: Zaman geçtikçe daralıyor

“MANİSA FAYI, 6,9 DEPREM ÜRETTİĞİNDE İZMİR DE ETKİLENİR”

Manisa’nın 17 ilçesinde 32 fay olduğunu belirten Özbilir,“Bu 32 fay 17 ilçenin tamamına dağılmış durumda. Bu fayların içerisinde en yüksek deprem oluşturma potansiyeli 7.1. Yani biz Manisa ölçeğinde en büyük fay 7.1 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip. Sarıgöl ilçesinin kuzeyinde Killik fayı var. O bölgede o fay deprem ürettiğinde Manisa ilinin tümü etkilenir. Manisa fayı da 6.9 büyüklüğünde bir deprem ürettiğinde sadece Manisa değil İzmir de etkilenir. En azından sarsıntı nedeniyle birçok bina yıkılabilir. Çünkü 6.9 büyüklüğündeki bir deprem 9 büyüklüğündeki bir yıkıma karşılık gelir” şeklinde konuştu.

 

“DEPREM KIRILMASININ VAKTİ GEÇMİŞ”

İstanbul’u etkilemesi beklenen büyük Marmara depremine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, İstanbul’da ilin içinden geçen bir fay olmadığını belirterek,“İstanbul’un güneyinde Marmara Denizi’nin altındaki fay deprem ürettiğinde İstanbul’da ne olur tartışması var. Geçmişte deprem üretmiş ve İstanbul zarar gördüğü için gelecekte de böyle bir şey bekleniyor. Bilim insanlarının orada deprem beklemesinin nedeni deprem kırılmasının vakti geçmiş. Normal şartlarda 250 yılda bir kırılması zaman geçmiş. Onun için ilk başladığında 30 yıl demişlerdi. Şimdi 30 yıl 10 yıla düştü. Zaman geçtikçe daralıyor. Tüm bilim insanları bu konuda hem fikir. Türkiye hazır değil tabi ki, sadece İstanbul değil, Manisa da hazır değil” ifadelerini kullandı.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı