Spor

Oruç Reis çalışmalarına ara verdi ve Antalya Limanı’na döndü!

Doğu Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Oruç Reis gemisi, kablo ve ekipmanlarını toplayarak Antalya Limanı’na geri döndü. 10 Ağustos’tan bu yana Doğu Akdeniz’de sismik araştırma faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis, nezdinde başlayan müzakerelerden dolayı çalışmalarına ara vermek zorun kaldı. 

Oruç Reis, proje sahasında 10 Ağustos’ta başlattığı araştırma faaliyetleri kapsamında yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanda sismik veri topladı. Proje kapsamında taranması planlanan toplam alan büyüklüğü 15 bin kilometre olarak öngörülüyordu. Oruç Reis’in ilk aşama faaliyetlerinin tamamlanması için 25 Eylül’e kadar bölgede faaliyetlerine devam etmesi bekleniyordu.

Oruç Reis çalışmalarına ara verdi ve Antalya Limanı'na döndü!

DİPLOMASİYE FIRSAT TANINDI

Bu doğrultuda geminin limana döndürülmesi kararı, bölgesel sorunların barışçıl çözümü kapsamında diplomasiye fırsat tanımak açısından atılmış bir adım olarak görülüyor. Oruç Reis’in göreve başlamasıyla birlikte ’ın tırmandırdığı gerginliğin çözümü için arabuluculuğundaki girişimlerin sonuç vermemesi üzerine NATO devreye girmiş ve ile Yunanistan arasında askeri temsilciler nezdinde ilk temas 10 Eylül’de ’da sağlanmıştı.

8 SAVAŞ GEMİSİ İLE KORUNDU

İki ülke askeri heyetleri arasında NATO karargahında yapılan ve “Ayrıştırma Usulleri”nin ele alındığı teknik toplantıda askeri unsurlar arasındaki muhtemel müdahalelerin engellenmesine yönelik tedbirler görüşülmüş ve müteakip toplantının önümüzdeki günlerde yapılması kararlaştırılmıştı. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Ataman ve Cengizhan yardımcı gemileriyle birlikte bölgede son bir aydır yürüttüğü faaliyetler, Türk donanması refakatinde gerçekleştirildi. Oruç Reis’e 8 savaş gemisi eşlik etti.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı