Gündem

Önlemler altında 19 Mayıs kutlaması

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Milli Mücadele’nin başlangıcının 101’nci yılı koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında kutlanacak.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleyi başlatmak için Samsun’a ayak bastığı gün. Milyonlar onu evlerinde anacak. Tıpkı 23 Nisan’da olduğu gibi bu bayram coşkusu da evlerde yaşanacak.

19 Mayıs kutlamaları için ilk resmi törenin adresi Ankara olacak. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, salı günü gençlerle birlikte Ata’nın manevi huzurunda olacak.

Salgın nedeniyle, Anıtkabir’de düzenlenecek törene katılacakların da programı takip edecek olan basın mensuplarınında sayısı sınırlı tutulacak.

Anıtkabir’deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gençlik Spor Bakanı Kasapoğlu gençlerle video konferans yöntemiyle buluşacak. Cumhurbaşkanı, gençlere seslenecek, bayramı kutlayacak.

Kutlamaların bir diğer merkezi ise Samsun. Samsun’daki etkinlikler de az sayıda katılım ve sosyal mesafe kurallarıyla gerçekleştirilecek.

Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğindeki tören, saat 10:00’da Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayacak.

7 atletizm sporcusu Türk Bayrağını bandırma vapuruna ulaştıracak.

Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapılacağı Samsun’da akşam saatler 21:19’u gösterdiğinde, Samsunlular evlerinin balkonlarına çıkarak İstiklal Marşını okuyacak. Sporcular da aynı saatte 19 Mayıs Stadyumu’nda Atatürk posteri ve dev Türk Bayrağı açacak.

Pek çok belediye sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinde kalanların bayram coşkusuna ortak olması için çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı